عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

درمان کمبود آب دور جنین، راهکار

درمان کاهش مایع آمنیوتیک یا آب دور جینین
الیگوهیدرآمنیوس یا کاهش بیش از حد مایع آمنیوتیک (مایع دور جنین)، به مواردی اطلاق می شود که اندازه گیری مایع آمنیون دور جنین عددی کمتر از 5 سانتی متر را نشان دهد.به طور کلی درمان سطح پائین مایع آمنیوتیک براساس سن حاملگی صورت می گیرد.اگر مادر هنوز به اواخر بارداری نرسیده است، پزشک شرایط مادر باردار و وضعیت مایع آمنیوتیک را تحت نظر می گیرد و برخی تست ها مانند تست بدون استرس و تست استرس انقباضی نیز ممکن است برای بررسی وضعیت جنین انجام شود.اگر مادر به هفته پایانی بارداری نزدیک شده بنابراین خطری سلامتی نوزاد را تهدید نمی کند و اکثر پزشکان توصیه به ختم حاملگی دارند و در این موارد پزشک ضربان قلب جنین، تکامل ریه ها، حرکات جنین را از طریق سونوگرافی و سایر تست ها بررسی می کند.بسیاری از موارد الیگوهیدرآمنیوس خیلی زودتر از زایمان بروز می کند و نیازمند درمان هستند.


 درمان های رایج در این موارد شامل:
تزریق محلول سدیم کلراید به داخل کیسه آمنیوتیک در مقطعی از  بارداری باعث افزایش موقتی مقدار مایع آمنیوتیک می شود و از عوارض بعدی الیگوهیدرآمنیوس می کاهد.تزریق محلول سدیم کلراید به داخل کیسه آمنیوتیک در طول زایمان از طریق لوله ای که وارد رحم می شود. اضافه کردن مایع برای کاهش فشار بر روی بند ناف در طول زایمان و کاهش احتمال جراحی سزارین انجام می شود.تزریق مایع قبل از زایمان از طریق تکنیک آمنیوسنتز به منظور افزایش وضوح تصاویر سونوگرافی. در این مورد، محلول سدیم کلراید به کیسه آمنیوتیک از طریق یک سوزن بلند به دیواره شکم تزریق می شود. معمولا پس از انجام این کار در طول یک هفته مجددا مایع آمنیوتیک کاهش می یابد اما اینکار در هنگام سونوگرافی به پزشکان در مشاهده استخوان بندی جنین و تشخیص برخی مشکلات کمک می کند.مادر باردار در صورت تشخیص الیگوهیدرآمنیوس باید استراحت کند یا در بیمارستان بستری شده و مایعات بدن او با مایعات خوراکی یا مایعات تزریقی تامین شود تا سطح مایع به مقدار طبیعی بازگردد.در موارد بسیار شدید در سه ماهه اول بارداری تنها راه درمان، ختم بارداری است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار