عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

افزایش احتمال بارداری، یافته جدید محققان

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، اندومتریوز بیماری مزمنی است که بیش از ده درصد زنان را تحت تاثیر قرار داده است و با درد شکمی مزمن، پریودهای نامنظم و کاهش بارداری همراه است.

زنان برای باردار شدن باید تخمک های بالغی را ولید کنند. این بلوغ در ساختارهای مملو از مایع به نام فولیکول های تخمدانی صورت می گیرد. این تخمک ها سپس برای بارور شدن آزاد می شوند اما با این حال تخمک ها در زنانی که دچار اندومتریوز هستند تحت تاثیر محیط بسیار متغیر رحم قرار گرفته و شانس باروری شان کاهش می یابد.

پیش از این تصور می شد که خود تخمک پیش از آزادسازی تحت تاثیر اندومتریوز قرار نمی گیرد اما محققان ساوت همپتون نشان داده اند که کیفیت تخمک شدیدا بوسیله اندومتریوز مختل می شود.

آن ها نشان داده اند که اندومتریوز توانایی بلوغ تخمک ها را مختل می کند و تخمک هایی که در معرض مایع فولیکولی زنان مبتلا به اندومتریوز قرار بگیرند، دچار آسیب های شدید می شوند. در این مطالعه دکتر سیمون لان و همکارانش نشان داده اند که مایع فولیکولی بیمارانی که به اندومتریوز مبتلا باشند با القای تولید رادیکال های اکسیژن آزاد(ROS) در تخمک مانع از بلوغ تخمک می شوند.

این گونه های اکسیژن آزاد به DNA‌تخمک ها آسیب می رساند و در نتیجه بلوغ و بالطبع باروری صورت نخواهد گرفت. برای رسیدن به این مطلب که آیا آسیب ایجاد شده بوسیله اندومتریوز قابل درمان و مهارشدنی است یا خیر، نیاز به مطالعه بیشتر است، هر چند محققین براین باورند که می توان اثرات اندومتریوز روی بلوغ تخمک ها را بوسیله آنتی اکسیدانت ها مهار کرد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار