عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

ویتامین آد برای نوزاد، چه فوایدی دارد؟

اين دو ويتامين چقدر حياتي هستند و براي كوچولوي ما چه كاري انجام مي‌دهند؟ چرا حتي به بچه‌هايي كه شير مادرشان را مي‌خورند دادن اين ويتامين لازم است؟  براي اينكه يكي از اين دو ويتامين حياتي را بشناسيد، بد نيست تا پايان اين مطلب را بخوانيد.

اگر سابقه بچه‌داري داشته باشيد، حتما مي‌دانيد كه به بچه‌هاي زير 6 ماه، خوراندن هر چيزي جز شير ممنوع است، حتي آب. اما اين وسط يك نكته خيلي جالب وجود دارد. همين كوچولوي دوست داشتني از روز پانزدهم زندگي لازم دارد كه ويتامين AD بخورد. علتش را مي‌دانيد؟

ويتامين A براي تنظيم سيستم ايمني بدن
ويتامين A يكي از حياتي‌ترين مواد مورد نياز بدن است كه نقش بسيار مهمي در بينايي، رشد استخوان‌ها و كلا رشد و نمو كودكان دارد. ويتامين A به تنظيم سيستم ايمني بدن كمك مي‌كند و در نتيجه وجودش براي مبارزه با بيماري‌ها لازم است. كودكاني كه ويتامين‌ A كافي به بدن‌شان نمي‌رسد در مقابله با بيماري‌ها ضعيف‌تر هستند و يك بيماري ساده ممكن است براي آن‌ها مرگبار باشد.

ويتامين A يكي از دو ويتاميني است كه براي كودكان ايراني از ابتدایی‌ترین زمان حیات یعنی از 15 روزگی تجویز می‌شود. تولیدکنندگان این مکمل، براساس نیاز کودکان کشور و تعامل با وزارت بهداشت این مکمل را فرموله، تولید و عرضه می‌كنند.

ويتامين AD خارجي نخريد!
 در اين‌جا بد نيست اين را هم بگوييم كه بعضي والدين فكر مي‌كنند چون مكمل‌هاي خارجي گران‌تر از ويتامين AD ايراني است، حتما خاصيت بيشتري هم دارد. اما بايد بدانيد كه نياز كودكان هر كشور با كشورهاي ديگر فرق مي‌كند. متخصصان و مسئولان هر كشور با برآوردي كه از كمبودهاي تغذيه‌اي كودكان دارند، ميزان لازم براي مصرف هر مكمل را تعيين مي‌كنند.

در ايران هم متخصصان با كار دقيق و علمي به اين نتيجه رسيده‌اند كه نوزاد بايد از 15 روزگي تا 2 سالگي، روزي 15 تا 25 قطره مولتي ويتامين يا ويتامين AD دريافت كند. بنابراين اگر از مكمل‌هاي خارجي استفاده كنيد، هم مقدار لازم براي كودك‌تان را درست نمي‌دانيد و هم ممكن است با اين كار باعث شويد تا يك ويتامين به او كم و يك ويتامين زياد از حد برسد. هر دوي اين اتفاقات خطر جدي براي سلامت حال و آينده كودك‌تان دارد!

در چه غذاهايي يافت مي‌شود؟
ويتامين A هم در غذاهاي حيواني و هم در غذاهاي گياهي وجود دارد. ويتامين‌ A موجود در منابع حيواني خيلي خوب جذب بدن مي‌شود ولي ويتامين A كه از منابع گياهي بدست مي‌آيد، جذب كمتري دارد. از غذاهاي حيواني داراي ويتامين A مي‌توان به شير، كره، تخم مرغ و جگر اشاره كرد. در بين منابع گياهي كه ويتامين A دارند، هويج از همه معروف‌تر است.

مامان من ویتامین می‌خوام
اما چيزي كه در هويج هست، پيش‌ساز ويتامين A است نه خودش. اين پيش‌ساز در بدن تبديل به ويتامين A مي‌شود ودر سبزيجاتي با رنگ سبز تيره مثل اسفناج و جعفري، سبزي‌هاي نارنجي رنگ مثل هويج و كدو حلوايي و ميوه‌هاي رنگي مثل طالبي وجود دارد.

كمبودش چه خطراتي دارد؟
يكي از نخستين علامت‌هاي كمبود ويتامين A شب‌كوري است. مردم مصر باستان فهميده بودند كه شب‌كوري با خوردن جگر درمان مي‌شود. حالا ما مي‌دانيم علت آن چيست. كمبود ويتامين A با آسيبي كه به چشم مي‌زند، حتي مي‌تواند باعث كوري بشود. ويتامين A براي رشد كودك ضروري است و كمبود آن موجب اختلال رشد، كاهش مقاومت بدن و ابتلاي مكرر به بيماري‌ها و اختلال در خون‌سازي مي‌شود.

 كودكاني كه دچار كمبود ويتامين A هستند بيشتر به بيماري مبتلا مي‌شوند و دوره بيماري در آن‌ها طولاني‌تر است.  كمبود اين ويتامين دستگاه تنفسي را هم در مقابل عفونت‌ها ضعيف مي‌كند و ممكن است باعث بيماري ذات الريه شود.  هميشه مقداري ويتامين A بايد در بدن ذخيره باشد. حتي كم شدن اين ذخيره‌ها هم باعث بيماري‌هاي تنفسي و اسهال كودكان، و عقب ماندن آن‌ها از رشد مي‌شود.

بعد از دو سالگي هم مكمل لازم است؟
براي بچه‌هاي سالم و بچه‌هايي كه بدغذايي يا رژيم خاصي ندارند، دادن مكمل براي رفع نياز به ويتامين‌ها ضرورتي ندارد ولي اگر به دادن مكمل‌هاي ويتامين به فرزندتان تمايل داريد، بهتر است با پزشك مشورت كنيد.

 به‌طور كلي درصورتي كه بتوانيد با گنجاندن منابع غذايي مثل شير و لبنيات، كره، تخم مرغ، جگر، سبزي‌هاي زرد مثل هويج، كدو حلوايي و ميوه‌هاي زرد و نارنجي رنگ مثل آلو، زردآلو، قيسي، خرمالو و طالبي در برنامه غذايي روزانه كودك‌تان، ويتامين A كافي را به او برسانيد، نيازي نيست كه به او مكمل بدهيد. در اين سن، كودكان مي‌توانند به راحتي لبنيات، گوشت، ميوه‌ها و سبزي‌هاي تازه بخورند و اين بهترين راه براي رساندن ويتامين‌ به بدن آنهاست.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار