عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

یازده تا دوازده ماهگی نوزاد – قسمت اول

موضوع مقاله : رشدیازده تا دوازده ماهگی نوزاد – قسمت اولدسته بندی : رشد

0

یازده تا دوازده ماهگی نوزاد – قسمت اولکلیپ های مرتبطگریه های شدید نوزادان و مشکلات ناشی از آنگریه های شدید نوزادان و مشکلات ناشی از آنتربیت و روانشناسی کودک از تولد تا 3 سالگی تربیت و روانشناسی کودک از تولد تا 3 سالگی "بخش چهارم" (دکتر هلاکویی)اختلال در وزن گیری کودکاناختلال در وزن گیری کودکاننگهداری نوزاد - هفته پنجمنگهداری نوزاد - هفته پنجمبیماریهایی که منجر به معلولیت نوزادان می شود (1)بیماریهایی که منجر به معلولیت نوزادان می شود (1)تربیت و روانشناسی کودک از تولد تا 3 سالگی تربیت و روانشناسی کودک از تولد تا 3 سالگی "بخش ششم" (دکتر هلاکویی)تربیت و روانشناسی کودک از تولد تا 3 سالگی تربیت و روانشناسی کودک از تولد تا 3 سالگی "بخش سوم" (دکتر هلاکویی)چگونه کودک بزرگتر را با نوزاد آشنا کنيمچگونه کودک بزرگتر را با نوزاد آشنا کنيم20 روش صحیح بغل کردن نوزاد20 روش صحیح بغل کردن نوزادعلت زردی شیر مادر چیست؟علت زردی شیر مادر چیست؟

یازده تا دوازده ماهگی نوزاد – قسمت اول
•    رشد ذهنی
شما ممکن‌است به‌تفاوتهای رفتاری بین 11 ماهگی و 12 ماهگی توجه نکنید اما تفاوت‌های زیادی وجود دارد. اکنون کودک شما:
- به‌سرعت می‌تواند اشیاء را با چشمان خود دنبال کند.
- در مورد تفاوت اندازه اشیاء در حد چند متر قضاوت نماید.
- از حافظه و تجارب خود در خصوص واکنش‌ها استفاده کند.
- شروع به‌بازیهای خیالی ساده مثل وانمود کردن نوشیدن از فنجان می‌کند.
- علت و معلول را تجربه می‌کند، او اسباب بازیهای حمامش را در آب فرو می‌برد تا ببیند آیا دوباره به‌سطح آب باز می‌گردند یا خیر.
•    رشد اجتماعی
اکنون کودک قدرت عواطف خود را درک می‌کند و می‌داند که میتواند از آنها برای تاثیرگذاری استفاده کند. برای مثال، کودک:
- اگر علاقه داشته باشد بوسه می‌زند و اگر تمایل نداشته باشد این کار را نمی‌کند.
- بسیاری از هیجانهای خود به‌ویژه عاطفه و علاقه‌اش را بروز میدهد، سگ را نوازش می‌کند، به‌مادر بوسه می‌زند یا پدر را در آغوش می‌کشد.
- از غریبه‌ها خجالت می‌کشد اما از جمع خانوادگی لذت می‌برد و عاشق جمع شدن اعضای خانواده در ماشین یا هنگام قدم زدن است.
- به‌بودن در جمع به‌خصوص جمع کودکان علاقه دارد، اما در نزدیکی شما می‌ماند تا برای پیوستن به‌آنها اطمینان لازم را کسب نماید؛ در صورت بازی کردن با کودکان پیوسته شما را نگاه می‌کند که آیا حاضر هستید و اگر شما غیرمنتظرانه اتاق را ترک کنید ممکن‌است گریه کند.

•    رشد حرکتی
کودک شما ممکن‌است تا اواخر سال نخست به‌ویژه اگر عمل خزیدن را به‌خوبی انجام دهد، راه بیفتد هرچند که تا 18 ماهگی فرصت دارد، او:
- ممکن است‌شیوۀ جدیدی از خزیدن را به‌وجود آورد چنان که همانند یک خرس با دستان و پاهای کشیده، خود را به‌سمت جلو می‌کشد. او اکنون در نیمه راه رفتن است.
- اگر دستانش را رها کنید ممکن‌است به‌مدت یک دقیقه بدون کمک بایستد.
- اگر اسم او را صدا بزنید و وی را تشویق کنید که به‌سمت مبلمان بیاید ممکن‌است یک قدم لرزان به‌سمت شما بردارد. اگر شما اندکی جای‌تان را تغییر داده و روی مبل دورتری بنشینید، کودک فاصله موجود را درک کرده و اعتماد به‌نفس لازم را برای راه رفتن کسب می‌کند.
- ممکن‌است کالسکه خود را محکم بگیرد تا بر روی زمین چند قدم بردارد.
•    رشد مهارتهای دستی
مچ دست کودک در حال رشد است و دستان وی مانور بیشتری پیدا می‌کنند و او:
- در گرفتن غذا و فرو بردن غذا با قاشق دقیق‌تر عمل می‌کند زیرا یاد گرفته است که دستان خود را بچرخاند و قاشق را بین لب‌ها قرار دهد.
- اینکه هرچیزی را بردارد و به‌دهان بگذارد را ترک می‌کند؛ چگونگی اشیا را در دستان خود احساس می‌کند و این بسیار مهم است.
- عمل پرتاب کردن را به‌خوبی انجام میدهد.
- می‌تواند دو بلوک اسباب بازی را در یک دست بگیرد.
- می‌تواند دو بلوک را به‌طور دقیق روی هم سوار کند، پیشرفت هماهنگی چشم و دست کودک و ثبات آن را تشویق نمایید.
- خواهد توانست یک مداد را در دست بگیرد و درصورتی‌که به‌وی چگونگی استفاده از آن را نشان دهید، از آن استفاده نماید.
منبع: مهارتهای اولیه کودکان
دوازده ماهگی نوزاد

ده تا یازده ماهگی نوزاد – قسمتِ اولده تا یازده ماهگی نوزاد – قسمتِ اولیازده ماهگی نوزاد : گرچه ممکن‌است کودک‌تان صحبت نکند، اما درک وی افزایش می‌یابد. بنابراین او: - تلاش می‌کند که یک تا دو کلمه معنادار مثل گربه یا سگ را بیان کند. - اگر از او بپرسید اردک کجاست؟ به‌تصویر اردک اشاره خواهد کرد.
نه تا ده ماهگی نوزاد – بخشِ اولنه تا ده ماهگی نوزاد – بخشِ اولده ماهگی نوزاد : کودک شما تمایلی ندارد که فعالیت‌های خانوادگی را ترک نماید و او اکنون: - آمادگی شرکت در همه عادات اجتماعی از جمله احوالپرسی کردن، خداحافظی کردن و زمان غذا را دارد.
هشت تا نه ماهگی نوزاد – بخشِ دومهشت تا نه ماهگی نوزاد – بخشِ دومنه ماهگی نوزاد : شخصیت کودک شما در حال شکل‌گیری است، وی ممکن‌است آرام، شلوغ، پرسروصدا، مصمم، زودرنج و حساس باشد. او: - علاقه‌مند است که در هر کاری با شما مشارکت نماید هرچند که میتواند خودش را سرگرم کند.
هفت تا هشت ماهگی نوزاد – بخشِ اولهفت تا هشت ماهگی نوزاد – بخشِ اولهشت ماهگی نوزاد : توجه کنید که کودک شما هر آن‌چه شما بیان می‌کنید را درک می‌کند حتی اگر نتواند از کلمات معنادار استفاده نماید. در این زمان کودک: - از طریق لمس کردن متضادها را درک می‌کند (سرد/گرم؛ نرم/زبر)

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار