عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

خودت این کارها را انجام بده!

موضوع مقاله : تربیت و روانشناسیخودت این کارها را انجام بده!دسته بندی : تربیت و روانشناسی

0

خودت این کارها را انجام بده!کلیپ های مرتبطکارتون شان، بره ناقلا-فصل 2-قسمت 12کارتون شان، بره ناقلا-فصل 2-قسمت 12درمان عفونت ادراري در نوزاداندرمان عفونت ادراري در نوزادانکارتون پینگو، قسمت 60کارتون پینگو، قسمت 60کارتون شان، بره ناقلا-فصل 2-قسمت 36کارتون شان، بره ناقلا-فصل 2-قسمت 36آبله مرغان (2)آبله مرغان (2)دنیاى پاك كودكاندنیاى پاك كودكانکفش تق تقیکفش تق تقیکارتون اوگی و سوسک‌ها-قسمت 107کارتون اوگی و سوسک‌ها-قسمت 107کارتون پلنگ صورتی، قسمت 99کارتون پلنگ صورتی، قسمت 99 آنفولانزا در کودکان (1) آنفولانزا در کودکان (1)

خودت این کارها را انجام بده!
آیا فرزندتان می‌خواهد که شما آبمیوه او را در لیوانش بریزید، نان را در تستر بگذارید. میوه را برایش آماده کرده و دکمه‌های کتش را ببندید و حتی سس کچاپ را روی همبرگرش بریزید. آیا او به‌شما می‌گوید نمی‌تواند تکالیف مدرسه‌اش را انجام دهد درصورتی‌که هنوز کتابهایش را از کوله‌پشتی‌اش خارج نکرده است؟
واکنش شما چگونه خواهد بود ؟ آیا با داد و فریاد به او می‌گویید : « خودت این کارها را انجام بده! » یا سعی می‌کنید کمتر فریاد زده و تسلیم شوید؟
چیزی که اکثر والدین نمی‌توانند تشخیص دهند، حل کردن سریع چنین مشکلاتی است. یعنی انجام دادن همه کارهای فرزندان خویش. در این صورت کودکان نمی‌توانند معنی و مفهوم « استقلال » را درک کنن. در اینجا، مشاهده خواهید کرد که والدین توبی 8 ساله چگونه به او کمک می‌کنند تا او مستقل شود. به جای شکایت کردن، غر زدن یا توضیح دادن اینکه چرا توبی باید کارهای مربوط به خودش را انجام دهد، آن‌ها با یک بازی به نام « چه کاری را می‌تونم خودم انجام بدهم؟ » فرزند خویش را آگاه کردند.
در ابتدا، والدین از توبی خواستند لیستی تهیه کند و سه چیز را نام ببرد که دوست دارد والدین برای او انجام دهند. آن‌ها به او اطمینان دادند، هر لحظه که نیاز به کمک داشته باشد، به او کمک خواهند کرد. سپس از توبی خواستند یکی از این سه کار را انتخاب کرده و خودش انجام دهد. توبی به آن‌ها گفت : « آب‌میوه را خودش در لیوان می‌ریزد.» او این کار را به آرامی انجام داد، اول آب‌میوه را از یخچال آورد سپس آن را روی پیشخوان کابینت گذاشت و گفت : « اگر آب‌میوه بریزه چیکار کنم؟ » سپس لبخندی زد چون می‌دانست این فقط یک بازی است. والدین او نیز خندیدند و با تحسین به او نگاه کردند. وقتی این کار با موفقیت صورت گرفت ، توبی لبخندی زد و احساس غرور کرد.
آن روز عصر، توبی از والدین خویش خواست تا برنامه درسی او را آماده کرده و در کوله‌پشتی‌اش بگذارند. مادر و پدر به جای غر و لند کردن، گفتند : « خودت این کار را انجام بده » ، و یادآوری کردندهنوز این بازی ادامه دارد. توبی که خلق و خوی‌اش تغییر کرده بود گفت :« آره ، خودم می‌تونم این کار را انجام بدم. »
اما مستقل شدن در انجام تکالیف کمی بیشتر زمان برد. یک روز توبی به خانه آمد و اعلام کرد که باید راجع به تاریخچه آبراهام لینکن مطلبی بنویسد در صورتی که اصلا، به درس تاریخ علاقه‌ای نداشت. ولی پدر با پرسش‌های خوب ، آمادۀ هر نوع واکنشی بود. او به توبی گفت : « می‌تونی بهم بگی کدامیک از این پرسش‌ها ، صحیح است ؟ »
آبراهام لینکن دهمین رییس شرکت دخانیات آمریکا بود، یا دوازدهمین رییس پورتوریکو و یا شانزدهمین رییس جمهور آمریکا؟ توبی خندید چون پاسخ صحیح را می‌دانست. او شانزدهمین رییس‌جمهور آمریکا بود.
وقتی پدر دید پسرش هیجان‌زده شده از او پرسید: این رییس‌جمهور چه کارهایی را انجام داده؟ البته میتونی از کامپیوترت هم کمک بگیری این اطلاعات در آنجا نیز هست.
توبی گفت: پدر می‌تونی این کار رو برام انجام بدی؟ اما بلافاصله به‌لبخند ادامه داد: آره خودم میتونم. توبی به‌دنبال اطلاعات می‌گشت و پدرش در کنارش ایستاده بود. بعد از مدتی او اطلاعات مربوط به‌درس تاریخ را کامل کرد.
برخی از بچه‌ها همیشه، متکی به‌والدین خویش هستند و می‌خواهند آنها کارهایشان را انجام دهند. اما شما با پرسیدن چنین سؤالهایی می‌توانید اعتماد به‌نفس او را افزایش دهید: امروز با عروسکت کجا داشتی بازی می‌کردی؟ اگر این سؤال موجب نشد تا او عروسک خود را پیدا کند بپرسید: دیگه چه جاهایی با عروسکت بازی می‌کردی؟ اگر این پرسش هم کارساز نشد ادامه دهید: فکر می‌کنی چه‌کار میتونی کنی تا من بعداً به‌کمکت بیام و عروسکت رو پیدا کنم؟
اگر کودک شما حدوداً 4 ساله باشد، احتمالاً پاسخ میدهد: می‌تونم با مداد شمعی نقاشی بکشم و در اینجا به‌او بگویید: تو حلال مشکلات هستی. با اینکه، او هنوز عروسکش را پیدا نکرده، اما یاد می‌گیرد که شما نباید همیشه به‌حل مشکلات او کمک کنید و زمانی که منتظر است، احتمالاً به‌یاد می‌آورد که عروسک خود را کجا گذاشته است.
برای کمک کردن به‌استقلال فرزندان‌مان، نباید آنها را وابسته به‌خود کنیم و بذر استقلال را میتوان در زمان پیش دبستانی کاشت. مهارت‌های جدید را به‌او یاد دهید، او را تشویق کنید تا آنها را تمرین کند و اجازه دهید که اشتباه کند زیرا، برخی اشتباهات طبیعی می‌باشند. کودکانی که توانایی هیجانی بالایی دارند، از عهدۀ مشکلات روزمرۀ زندگی برآمده و کمتر از چالش‌های آینده، می‌ترسند.
منبع: والد متفکر، کودک متفکر

تاکتیک استقلال کودکان - قسمت اولتاکتیک استقلال کودکان - قسمت اولتاکتیک استقلال کودکان : استقلال چیه؟ کی وابسته است، کی مستقل؟ کسی استقلال داره که بتونه برای خودش تصمیم بگیره. اگه یکی تصمیم بگیره و من به‌دستور اون عمل کنم، من مستقل نیستم. اینطور نیس؟
تقویت حس استقلال در کودکانتقویت حس استقلال در کودکانتقویت حس استقلال در کودکان شاید پرسیدن سؤالاتی از کودک مثل: آیا نصف لیوان شیر می‌خواهی یا یک لیوان پر، نان تست نرم می‌خواهی یا خشک، تا حدودی بی‌اهمیت در نظر گرفته شود اما با هر انتخاب کوچک فرصت بیشتری برای کنترل زندگی خودش به دست می‌آورد. تقویت حس استقلال در کودکان
پرورش بزرگسالان مستقلپرورش بزرگسالان مستقلپرورش بزرگسالان مستقل از وقتی با کودک‌تان دالی موشه بازی می‌کنید، او را برای فرآیندِ رفتن از پیش شما و کشف استقلال آماده می‌کنید. همچنان که فرزندتان به‌بلوغ می‌رسد و اعتماد به‌نفس کسب می‌کند، برای مستقل شدن رشد می‌یابد. باید او را آماده کنید تا روزی خانه را ترک کند.
مستقل شدن کودک دو سالهمستقل شدن کودک دو سالهمستقل شدن کودک دو ساله چند دقیقه ای وقت بگذارید و بازی فرزند دوساله تان را تماشا کنید. توانایی او را برای حرکت دادن بدن ، حل کردن یک مسئله ، به کار گیری یک اسباب بازی و صحبت کردن با خودش و شما درباره ی کاری که انجام می دهد مشاهده کنید. مستقل شدن کودک دو ساله

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار