عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

ده تا یازده ماهگی نوزاد – قسمتِ دوم

موضوع مقاله : رشدده تا یازده ماهگی نوزاد – قسمتِ دومدسته بندی : رشد

0

ده تا یازده ماهگی نوزاد – قسمتِ دومکلیپ های مرتبطاختلال در وزن گیری کودکاناختلال در وزن گیری کودکاندرمان دارویی کولیک نوزاداندرمان دارویی کولیک نوزاداناهمیت روی شکم قرار دادن نوزاداهمیت روی شکم قرار دادن نوزاداستفاده از رژیم های لاغری برای کودکاناستفاده از رژیم های لاغری برای کودکانراهی خوب و مطمئن برای قنداق کردن نوزادراهی خوب و مطمئن برای قنداق کردن نوزادوضعیت مناسب برای خواب نوزادانوضعیت مناسب برای خواب نوزادان نکات مهم در مورد شيردهي به نوزاد- بخش دوم نکات مهم در مورد شيردهي به نوزاد- بخش دومدرمان بیماری های کودکان (طب سنتی)درمان بیماری های کودکان (طب سنتی)شیردهی در چه زمانی باید انجام شود؟شیردهی در چه زمانی باید انجام شود؟اثرات زمان بارداری و بعد از آن بر زندگیاثرات زمان بارداری و بعد از آن بر زندگی

ده تا یازده ماهگی نوزاد – قسمتِ دوم
•    رشد اجتماعی
وی تمایل دارد در هر کاری همراهی‌تان نماید و به‌شما کمک کند. برای مثال او:
- از فعالیتهای خانه‌داری شما تقلید می‌کند. اگر به‌او دستمال دهید تلاش می‌کند سینی صندلی خود را تمیز کند.
- تلاش می‌کند که در لباس پوشیدن خود، کمک نماید یا زمانی که می‌خواهید پوشکش را عوض کنید، پوشک را به‌شما میدهد.
- از نوشیدن قهوه، شانه زدن مو و مسواک زدن شما تقلید می‌کند.
- از کارهای مشارکتی لذت می‌برد به‌خصوص اگر ورق زدن کتاب، رفتن به‌فروشگاه، دراز کشیدن در تخت یا بازی کردن در حیاط باشد.
- از بازی با سایر کودکان لذت می‌برد به‌ویژه اگر هر دو بر روی زمین باشند.
•    فعالیت ساعت طلایی
- جور کردن و مرتب کردن
متمایز کردن اشیاء مشابه از اشیاء متفاوت حتی برای یک بزرگسال کار دشواری است. جور کردن جفت‌ها و گروه‌ها به‌طور کامل رخ نمی‌دهد. اما کودکان این ظرفیت را دارند که مهار پایه جور کردن را در سال اول زندگی کسب نمایند. اکتساب این مهارت مهم است زیرا اساسی برای استدلال کردن، تصمیم گیری و نخستین گام ضروری برای خواندن است.

فعالیت‌ها
جعبه اشکال: جعبه اشکال با حفره‌هایی که دارای شکل‌های متفاوت است وسیله‌ای خوب برای تقویت مهارت کودک در جور کردن اشکال است، زیرا کودک تلاش می‌کند با دست‌کاری کردن شکل‌ها را در حفره مناسب قرار دهد.
شکل‌ها: کودکان می‌توانند تفاوت شکل‌ها را کشف کنند، قطعاتی از شکل‌های مختلف مثل مربع، مثلث، دایره به‌کودک بدهید و از او بخواهید آنها را با هم جور نماید (دسته بندی کند).
هر دو شبیه هم هستند: به‌هر چیزی که با هم شباهت دارند، اشاره کنید. برای مثال: فنجان تو و قاشق تو هر دو قرمز هستند. این سیب و این پرتقال هر دو گرد هستند.
گروه‌های حیوانی: یک کتاب با تصاویر بزرگ و واضح از حیوانات تهیه کنید، به‌خصوص کتابی که در آن تصاویری از حیوانات و کودکان‌شان وجود داشته باشد. به‌گاوها، اسب‌ها، سگ‌ها اشاره کنید و بگویید همه چهارتا پا دارند، در حالی که پرندگان دو تا پا دارند، یا این حیوانات خز دارند و پرندگان پر دارند.
- خانه چکشی
چکشی زدن به‌میخ به‌مهارتهای زیادی نیاز دارد که کودک شما از هشت ماهگی آنها را کسب می‌کند. یک کودک برای ضربه زدن به‌چیزی باید تمام بدن خود را تکان دهد، در حالیکه یک بزرگسال میتواند با یک حرکت مناسب این کار را انجام دهد. برای کسب حرکات ظریف، کودک باید بیاموزد که از شانه، بازو، مچ و دست خود استفاده کند. بنابراین چکش زدن گام اساسی برای پیشرفت حرکات ظریف دست است.
فعالیت‌ها
دست روی دست: کف دست خود را روی یک سطح صاف بگذارید و کف دست کودک را روی دست خود بگذارید. دست دیگر خود را بر روی دست کودک بگذارید. او تلاش می‌کند که دست شما را با دست خود که آزاد است نوازش کند؛ سپس دست‌ها را بردارید و دوباره این عمل را تکرار کنید. کودک به‌این فعالیت علاقه‌مند است.
میز میخ: زمانی که عمل چنگ زدن کودک به‌خوبی شکل گرفت، برای وی میخ اسباب بازی و چکش چوبی تهیه کنید. به‌او چگونگی چکش زدن روی میخ‌ها را نشان دهید. سپس بگویید که نوبت اوست. کودک شما عاشق این کار است که عمل شما را تکرار کند و خیلی زود می‌تواند بر چکش و میخ‌ها مسلط شود.
آهنگ‌سازی: به‌کودک خود یک طبل بازی یا دایرۀ زنگی بدهید تا بر روی آنها بکوبد. یک سنتور ساده یا وسیلۀ موسیقی دیگر میتواند ساعت‌ها وی را سرگرم نماید.
نواختن ریتم: با ریتم زدن بر روی سینی صندلی کودک یا کف زمین کودک را تشویق به‌حرکات کوبیدن کنید و از وی بخواهید تا کار شما را تکرار کند.
منبع: مهارتهای اولیه کودکان
یازده ماهگی نوزاد

ده تا یازده ماهگی نوزاد – قسمتِ اولده تا یازده ماهگی نوزاد – قسمتِ اولیازده ماهگی نوزاد : گرچه ممکن‌است کودک‌تان صحبت نکند، اما درک وی افزایش می‌یابد. بنابراین او: - تلاش می‌کند که یک تا دو کلمه معنادار مثل گربه یا سگ را بیان کند. - اگر از او بپرسید اردک کجاست؟ به‌تصویر اردک اشاره خواهد کرد.
نه تا ده ماهگی نوزاد –  بخشِ دومنه تا ده ماهگی نوزاد – بخشِ دومده ماهگی نوزاد : کودک شما قادر خواهد شد که با اسباب بازیهایش کارهای زیادی انجام دهد و - تلاش می‌کند با انگشت اشاره دست غالب به‌اشیاء کوچک برسد. - به‌طور کامل بر چنگ زدن با انگشت و شست تسلط دارد و به‌خوبی چنگ زدن را انجام میدهد.
هفت تا هشت ماهگی نوزاد – بخش دومهفت تا هشت ماهگی نوزاد – بخش دومهشت ماهگی نوزاد : کودک شما نسبت به‌افرادی که خوب نمی‌شناسد، احتیاط می‌کند، او عاطفه و ترجیح خود را نسبت به‌افرادی که به‌خوبی می‌شناسد و کسانی که از وی مراقبت می‌کنند، نشان میدهد.
یک تا دو ماهگی نوزاد – قسمت اولیک تا دو ماهگی نوزاد – قسمت اولدو ماهگی نوزاد در طول این ماه کودک شما مدت زمان بیشتری بیدار می‌ماند و شما باید به‌زمانهای هوشیاری او توجه کنید. این زمانی است که او آماده بازی و یادگیری است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار