عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

تغذيه نوزادان نارس (2)

کودک سالم: در ايالات متحده به مادران اجازه ورود داده نمی‌شود و پرستاران این كار را انجام می‌دهند. آنها نوزادان تازه متولدشده را در آغوش می‌گیرند، محرک‌های سمعی و بصری داده و اجازه می‌دهند تا زمانی که با پستانک ارضا شود، آن را بمکد. با اين روش در مقایسه با بچه‌های تحت مراقبت استاندارد، تنظیم درجه حرارت بدن و میزان تنفس بهتر، ضربانات نامنظم قلب مانند مورمور شدن و نیز اختلالات مکیدن و بلع کمتر است و تقریبا هیچ گریه‌ای مشاهده نمی‌شود. در ایالات متحده بعد از گذشت 25 سال، در مورد بکارگیری این روش تصميم گرفته شد. در مراقبت کانگورو، میزان مرگ و میر نوزادان تازه متولدشده کاهش می‌یابد و افزایش وزن روزانه نسبت به نوزادان نگهداری شده در انکوباتور‌های استاندارد دو برابر است. همچنین، روش مراقبت کانگورویی باعث خواب بیشتر، اکسیژن‌رسانی بهتر، تحریکات کمتر و قطع موقتی تنفس کمتر و نیز ضربانات قلبی طبيعی می‌شود. در سال 1999، یک دانشکده پرستاری در ایالات متحده این یافته‌ها را تایید و اعلام کرد که مراقبت کانگورويي برای نوزادان تازه متولدشده در اتاق زایمان مفیدتر است. این نوع مراقبت در مورد نوزادان زودرسي به كار مي‌رود که نیازمند تغذیه با لوله هستند. در اين روش ترشح هورمونی که محرک ترشح آنزیم‌های گوارشی است، تسريع مي‌شود همچنین می‌تواند براي نوزادانی که از ماسک تنفسی استفاده مي‌كنند، کاربرد داشته باشد. در اين مراقبت مدت اقامت نوزادان نارس در بیمارستان بسيار کوتاه‌تر است.
 
فواید مراقبت گرم و پرعاطفه
با مراقبت‌های روش كانگورو ( Kangroo Care ) ميزان سلامتي نوزادان کوچک بستری شده افزایش می‌یابد. در كشورهاي غربي مراقبت‌های استاندارد از نوزادان نارس و نگهداری آنها در چند هفته اول زندگی وابسته به رحمی در انکوباتور است. نوزادان نارس نمی‌توانند درجه حرارت بدن‌شان را خوب تنظیم کنند. اهداف اصلی انکوباتور تنظیم درجه حرارت اکسیژن و بیماری‌های واگیردار است. البته شیر سینه مادر هم بیماری‌های واگیردار را تنظیم می‌کند. مشخص شده كه تمام نوزادان تازه متولدشده و زودرس، وقتي در تماس نزديك با بدن پدر يا مادرشان قرار مي‌گيرند، درجه حرارت بدن‌شان بهتر از انکوباتور تنظيم مي‌شود. در این نوزادان ذخیره انرژی (مصرف اکسیژن) بدن در سطح بالایی قرار دارد. مراقبت‌های روش کانگورو برای کودکان زودرس به صورت پوشاندن بچه و قرار دادن آن به پهلوی راست در زیر لباس مادر بین دو سینه می‌باشد. در این روش نوزادان می‌توانند به راحتی از شیر مادر تغذیه كنند و از طريق تماس نزديك با بدن مادر و حس كردن گرما، صدا و بوي او از آرامش مداوم لذت ببرند. در این روش، در مقایسه با گریه‌های طولانی نوزادانی که از مادرشان جدا و در شیرخوارگاه‌ها هستند، تقريبا صداي گريه‌اي شنيده نمي‌شود.

مزاياي تغذيه با شير مادر در روش كانگورو
از طرفي، در مراقبت نزدیک بدنی، میزان شیر مادر به طور چشمگيري افزايش مي‌يابد که مشکلي معمول در تولد زودرس است. دلبستگی‌ها و رفتارهای مادرانه نيز در اين روش بهبود مي‌يابند. نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌کنند، آرامش، درجه حرارت و تنفس‌شان بهتر است و مشکلات كمتري در بلع و مکیدن دارند و تغذیه دهانی را زودتر فرا می‌گیرند. نوزادان زمانی که مستقیما از شیر مادر و یا روش‌های تغذیه‌ای دیگر استفاده می‌کنند، تمایل بيشتري به دریافت شیر مادر نشان می‌دهند. با در نظر گرفتن ملاک‌های فوق، افزایش وزن در اين روش نسبت به روش‌های طبيعي سریع‌تر خواهد بود. اگرچه احتمال سلامت و بقاي نوزادان کم‌وزنی که شیر مادر را از طریق بطری دریافت می‌کنند، نسبت به آنهایی که شیر فرمولا دریافت می‌کنند، بيشتر است، اما نوزادی که مستقیما از شیر مادرتغذیه می‌کند و همچنین در تماس با بدن گرم و توجه مهربانانه مادر قرار دارد، بيشترين شانس را دارد. متاسفانه هرگز در بخش‌های مراقبت‌های ویژه نوزادان در ایالات متحده از روش مراقبت کانگورویی و تغذیه منحصر با شیر مادر استفاده نمی‌شود و نه تنها تشویقی در مورد تغذیه با شیر مادر صورت نمي‌گيرد، در برخي مواقع حتي اجازه اين كار داده نمي‌شود.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار