عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

ضخامت رحم، لانه گزینی را مختل می کند

 سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من 25 سالمه و پریودهای منظمی دارم. در روز 13 از دوره برای بررسی فولیکول سونوگرافی دادم که یک فولیکول 17 داشتم، فقط ضخامت آندومترم 5 میل بود. آیا کم نیست و در صورت لقاح این مانع از لانه گزینی نمی شود؟

پاسخ دکتر طاهره افتخار، جراح و متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ اروژنیکولوژی:
در سنین جوانی و باروری اگر عادت ماهیانه منظمی دارند، ضخامت رحم اهمیتی ندارد. ضخامت رحم در هر دوره از سیکل ماهانه با دوره دیگر متفاوت است واعداد  فرق می کند. به طور مثال با شروع تخمک گذاری ضخامت رحم به ۱۰ الی ۱۲ میلیمتر می رسد، بعد از تخمک گذاری ضخامت افزایش پیدا کرده و به ۲۰ میلیمتر می رسد. اگر هم حاملگی اتفاق بیفتد، ضخامت به همان شکل باقی می ماند. اما در هر صورت ضخامتی که به آن اشاره کردید برای روز 21 سیکل شما طبیعی است.
به طور کلی ما اندازه ضخامت رحم را معیار بارداری یا عدم بارداری یک خانم مد نظر قرار نمی دهیم.
همچنین برای ایجاد باروری، تنها اندازه فولیکول ملاک نیست و ما عوامل دیگری را نیز در نظر می گیریم. اگر به تازگی قصد دارید برای بارداری اقدام کنید و تاکنون تاخیری در باروری نداشته اید خودتان را با فکر کردن به مسائلی مانند اندازه فولیکول و... دچار استرس و نگرانی نکنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار