عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

نگهداری بند ناف نوزاد، توصیه به مادران

شهرزاد: بعد از تولد نوزاد، بندناف به تدریج کوچک شده و میافتد. البته این افتادن بدون درد است و به طور طبیعی 2 هفته بعد از تولد شاهد آن خواهیم بود ولی به علت حساس بودن، به توجه بیشتری نیاز دارد. مراقبت خوب و اصولی از این قسمت بسیار مهم است. راهنماییهای ما را در مورد چگونگی انجام مراقبت صحیح از بندناف نوزاد را با دقت بخوانید:

چرا این قسمت مستعد ابتلا به عفونت است؟

هنگام تولد، نوزادان با سطح بالایی از پادتنها در بدنشان به دنیا می آیند. مثل پروتئین هایی به نام گلبو لهای ایمنی که برای حفظ نوزاد از عفونت های باکتریایی و ویروسی مهم هستند. با افت سطح این پروتئین ها نوزاد مستعد ابتلا به عفونت می شود.

از 3 ماهگی بدن نوزاد شروع به گسترش این پادتن ها میکند. البته این کار با سرعتی کندتر از بدن یک بزرگسال انجام میگیرد. بنابراین نوزادان بسیار آسیب پذیر هستند و به همین دلیل مراقبت از بندناف و پیشگیری از بروز عفونت بسیار حائز اهمیت است.

نشانه های بندناف سالم

یک بندناف سالم به طور معمول بدون بو و تمیز است. بندناف حدود 3 روز مرطوب باقی میماند و سپس شروع به سیاه و خشک شدن میکند.

چگونه از بندناف مراقبت کنیم

۱- از نگه داشتن نوزاد در محیط مرطوب و گرم خودداری کنید، زیرا بندناف باید خشک شود و بیفتد ولی محیط گرم و مرطوب این کار را به تاخیر میاندازد.

۲- بندناف را در معرض هوا قرار دهید تا به طور طبیعی خشک شود.

۳- بند ناف را بالای پوشک نوزاد قراردهید.

۴- از پاکسازی بیش از حد بندناف خودداری کنید.

۵- اطمینان حاصل کنید بندناف به پوست نوزاد مالیده نمیشود. در این مدت از لباسهای آزاد و سرهمی استفاده کنید تا بند ناف بیفتد.

چه موقع بند ناف میافتد؟

این زمان، زمان جدایی نامیده می شود و معمولا بین روز ششم تا دوازدهم بعد از تولد اتفاق می افتد. اگر در طول این مدت مقدار کمی خون مشاهده کردید، نگران نشوید. این خون، عادی و طبیعی است.

نشانه های عفونی شدن بندناف:

۱- قرمزی در قاعده بندناف

۲- وقتی بویی از بندناف استشمام شود.

۳- وقتی چرکی از بند ناف یا قاعده آن ترشح شود.

۴- خونریزی بندناف قبل از افتادن آن (هر چند یک خونریزی جزیی اغلب در زمان افتادن رخ میدهد.)

اگر متوجه هر کدام از این علامت ها همراه با تب و ناخوشی نوزاد شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

نکته دیگر این که: اساس مراقبت از بندناف برای دختران و پسران یکسان است ولی در مورد پسران باید اطمینان حاصل کرد که سر آلت درون پوشک قرار بگیرد تا از ریختن ادرار روی بندناف جلوگیری شود.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار