عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

علائم ضربه مغزی در کودکان، چیست؟

ایسنا:یک جراح مغز و اعصاب، عدم رعایت نکات ایمنی در موقع رانندگی و ورزش و بازی، کودکان را از مهمترین علل بروز ضربه مغزی در کودکان دانست و در ادامه طیف علائم این عارضه را از سر درد تا کمای کامل برشمرد.

دکتر حسن میری، جراح مغز و اعصاب و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران  افزود: طیف‌های سنی متفاوت، مشاغل مختلف و محیط‌های حادثه عواملی هستند که فرآیند و نوع ضربه‌های مغزی را مشخص می‌کنند.

وی در ادامه سقوط از ارتفاع، حوادث ناشی از تصادف اتومبیل و حوادث ورزشی را سه عامل اصلی ضربه مغزی کودکان دانست و علائم آن را به سه نوع شدید، متوسط و ضعیف تقسیم کرد.

این جراح مغز و اعصاب در ادامه افزود: سردرد، حالت تهوع و بی‌قراری شدید کودک از علایم ضربه مغزی خفیف است در حالی که حالت خواب آلودگی و نیمه هشیاری از علایم ضربه مغزی متوسط و اختلال هشیاری و کمای عمیق از علایم ضربه مغزی شدید است.

وی در ادامه به مرگ مغزی در کودکان اشاره کرد و گفت: مرگ مغزی در ضربه‌های مغزی شدید اتفاق می‌افتد در این حالت قسمتی از دستگاه عصبی آسیب می‌بیند که به علت آن، فرد قادر به کنترل علایم حیاتی خود (ضربان قلب، فشار خون و دستگاه تنفس) نیست.

این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص درمان انواع ضربه‌های مغزی در کودکان توضیح داد: ضربه‌های مغزی که منجر به مرگ مغزی می‌شود و کودک علایم حیاتی خود را از دست می‌دهد قابل درمان نیست اما در ضربه‌های مغزی شدید کودک در بخش ICU و در ضربه‌های مغزی خفیف تا متوسط در بخش اورژانس تحت درمان قرار می‌گیرد.

وی بر امکان ابتلا کودک به بیماری صرع بعد از درمان ضربه مغزی تأکید کرد و گفت: در کودکان با ضربه‌های مغزی بسته و غیر نافذ ( که طی آن جمجمه شکستگی نداشته باشد) 5 درصد و در ضربه‌های مغزی شدیدتر 30 درصد، به دلیل آسیب دیدن سلولهای سالم مغز امکان ابتلا بیمار به بیماری صرع وجود دارد.

دکتر میری در پایان به خانواده‌ها توصیه کرد: بسیاری از ضربه‌های مغزی در کودکان به دلیل عدم توجه والدین به رعایت نکات ایمنی در مواقع رانندگی، ورزشی و بازی کودکان اتفاق می‌افتد که با رعایت این مسائل می‌توان درصد ضربه‌های مغزی کودکان را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار