عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

ملاج نوزاد تا چند ماهگی نرم است؟!

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: ده روز پیش نوزاد دوازده ماهه ام را به خاطر این که خیلی عرق می کرد، دکتر بردم. دکتر بعد از معاینه  گفت طبیعی است، اما وقتی به ملاجش دست زد؛ گفت کمبود ویتامین دی دارد و ملاجش مثل نوزاد شش ماهه است. آمپول دی داد و گفت از این به بعد قطره میم اورنج  که من به نوزادم می دادم را دیگر ندهم، چون میزان ویتامین دی آن کم است  و آ.د ایرانی بدهم. آیا ملاج نوزادم با آن آمپول و قطره اد ایرانی سفت می شود؟ در ضمن نوزادم هنوز چهار دست و پا حرکت نمی کند؛ ولی به تنهایی می نشیند و غلت می زند.

پاسخ دکتر وحید نعمتی زاده، متخصص اطفال:

در مورد ملاج بچه هیچ ارتباطی به کمبود ویتامین ندارد. ملاج حتی گاهی تا 18 ماهگی بچه نرم می ماند و ربطی به کمبود  ویتامین دی ندارد. درباره عرق کردن زیادش هم دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. گرم بودن خانه پوشاندن لباس زیاد هم عامل تعریق هستند. گاهی اوقات عرق کردن علت ژنتیکی دارد. بچه های چاق هم زیاد عرق می کنند یا حتی ابتلای به بیماری های قلبی هم می تواند زمینه تعریق را فراهم کند. درباره راه رفتن هم؛ بچه شما در 12 ماهگی باید بتواند روی پایش بایستد، جایی را بگیرد و حرکت کرده یا حداقل با شکم حرکت کند. البته بعضی از بچه ها چهار دست و پا حرکت نمی کنند و یک دفعه بلند می شوند و راه می روند. مثلا بچه هایی که چاق هستند چهار دست و پا نمی روند. در هر صورت برای بررسی های بیشتر توصیه می کنم به متخصص اطفال مراجعه کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار