عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

چگونه از بارداری خود مطمئن شویم؟

از صمیم قلب به تو و شریک زندگی‌ات تبریک می گویم. اگر لقاح با موفقیت انجام گرفته باشد جنین در بدنت وجود دارد. یک انسان واقعی درون تو به وجود آمده. هرچند کوچک اما قرار است در وجودت هم شکل بگیرد و رشد کند. البته که در این زمان شبیه جنین کامل یا کودک نیست بلکه تجمعی از صدها سلول است که در چشم بهم زدنی رشد می‌کند. لایه بیرونی توده سلول‌ها به جفت تبدیل می‌شوند و لایه درونی جنین را شکل می‌دهد.
در این مرحله تو متوجه تغییر خاصی در بدنت نمی‌شوی. حتی هنوز دوره قاعدگی‌ات را از دست نداده‌ای.
نمی‌توانی منتظر بمانی و می‌خواهی مطمئن‌تر شوی؟ پس تست بارداری خانگی را انجام بده. یک آزمایش ادرار یا خون است که بلافاصله نتیجه را دریافت می‌کنی. برای بی خطا بودن نتیجه حتماً با دقت دستورالعمل‌ها را بخوان و از پاک بودن تمام وسایل مورد استفاده اطمینان حاصل کن. البته که برای نتیجه ۱۰۰ درصدی انجام آزمایش پزشکی را نباید فراموش کرد.

هفته چهارم
جنین: اکنون تخمک بارور شده، به داخل رحم می‌رود که به آن کاشت (ایمپلنتیشن) می گویند.
مادر جنین: در این مرحله تقریباً یک دوره از عادت ماهیانه قبلی‌ ات گذشته است و در انتظار شروع قاعدگی بعدی هستی؛ اما اگر این اتفاق صورت نگیرد، می‌تواند یکی از نشانه‌های اولیه بارداری باشد. البته ممکن است لکه‌های کم رنگ و روشنی ببینی، دلیلش آن است که جنین خود را وارد رحم می‌کند. ممکن است هنوز هیچ احساس خاص دیگری نکنی اما کیسه آمینوتیک که با مایع و جفت جنین پر می‌شود، اکسیژن و مواد غذایی را برای تغذیه نوزاد به ارمغان می‌آورد؛ و همه این‌ها در رحم تو شکل می‌گیرد. زیرا در زمان بارداری تو فقط روزانه به ۳۰۰ کالری بیشتر نیاز داری.
در این هفته باید غذاهای مختلفی از گروه غذایی توصیه شده را مصرف کنی و باید روزی حداقل ۶ الی ۸ لیوان آب بنوشی. توجه داشته باش واقعاً نیازی نیست که دو برابر غذا بخوری. اگر هم به حالت تهوع صبح گاهی مبتلا هستی نگران نباش چون اگر همیشه مرتب و صحیح غذا مصرف کنی، قند عسل ما آنچه را که نیاز دارد دریافت خواهد کرد.

چه اتفاقی در تو می افتد؟
تخمک بارور شده رشد می‌کند. اطراف آن کیسه آب تشکیل و به تدریج با مایع درون آن پر می‌شود. این کیسه آمینوتیک نام دارد (کیسه یا حفره آمینوتیک). کیسه آب مانند یک تشک گرم و نرم بستری را فراهم می‌کند تا جنین در آن رشد کند.
هم زمان با رشد جنین جفت آن نیز رشد می‌کند. جفت یک عضو تخت است که مواد مغذی را از تو به کودک نازنینت انتقال می‌دهد و مواد اضافی بدن جنین از طریق همین جفت خارج می‌شود.
کوچک‌هایمان در این مرحله به چه شکل هستند؟ این دلبرکان تازه به وجود آمده، دارای شمای کلی از چهره هستند. تصویری ابتدایی با دایره‌های تاریک و بزرگ برای چشم‌ها، دهان، فک پایین و گلو که در حال رشد است. سلول‌های خونی در حال شکل گیری هستند و گردش خون آغاز می‌شود.
همه این‌ها با هم جنین درون وجود تو را تشکیل می‌دهد که اندازه‌اش کوچک تر از یک دانه برنج است. می دانم تو هم مثل من از شدت هیجان در دلت زمزمه می‌کنی: “آخ که مامان قربان ابعادت بشود کوچک جان”.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار