عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

ممکن است با یک بار نزدیکی باردار شده باشم؟

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: سلام خسته نباشید ببخشید یک هفته بعد از تخمک گذاریم نزدیکى بدون جلوگیرى داشتم آن هم یک بار فقط بدون جلوگیرى از کیت تخمک گذارى استفاده کردم مثبت بود احتمالش هست یک هفته بعد از تخمک گذارى باردارى صورت بگیرد آن هم با یک بار نزدیکى بدون جلوگیرى؟ الان یک روز پریودم تاخیرافتاده سینه ام هم خیلى درد می کند ولى دل و کمرم نه امکانش هست باردار باشم؟ لطفا اگر می شود سریع جواب بدهید خیلى استرس دارم. ممنون.

پاسخ دکتر کتایون برجیس، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی:

دوست گرامی احتمال بارداری برای شما وجود دارد و اگر تاخیر در پریود داشته اید بهتر است تست بتا بدهید تا ببینیم که حامله شده اید یا خیر. چون هیچ کدام از علائمی که گفته اید نمی تواند معیار دقیقی برای تشخیص باردار بودن یا نبودن شما باشد. مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
در حالی که آزمایش بارداری و سونوگرافی تنها روش های مورد اعتماد برای تعیین بارداری است علائم و نشانه های دیگری نیز وجود دارد که می تواند نشان دهنده بارداری باشد. یکی اولین نشانه های بارداری شامل تاخیر در قاعدگی است. علائم دیگر ممکن است شامل ویار، حساسیت بویایی و خستگی نیز باشند.

چه زمانی علائم بارداری آغاز خواهد شد
اگر چه ممکن است عجیب و غریب باشد اما هفته اول بارداری شما بر اساس تاریخ آخرین دوره قاعدگی شما است. آخرین دوره قاعدگی شما هفته اول بارداری در نظر گرفته می شود، حتی اگر هنوز باردار نباشید.
تاریخ زایمان با استفاده از آخرین قاعدگی شما محاسبه می شود.


ممکن است با یک بار نزدیکی باردار شده باشم؟
گرفتگی شکم و مشاهده لک در دوران بارداری
از هفته 1 بارداری تا هفته 4 بارداری، همه چیز در سطح سلولی اتفاق می افتد. تخمک ها بارور شده، یک بلستوسیست (گروهی از سلول های مایع پر شده) ایجاد می کنند که به اندام ها و قسمت های بدن کودک تبدیل می شود.
در حدود 10 تا 14 روز (هفته 4) بعد از تخمک گذاری، بلستوسیست در اندومتریوم، رحم قرار می گیرد. این می تواند باعث خونریزی شود که ممکن است با قاعدگی به اشتباه گرفته شود
- رنگ: رنگ هر قسمت ممکن است صورتی، قرمز یا قهوه ای باشد.
- خونریزی: خونریزی معمولا با دوره قاعدگی معمولی شما مقایسه می شود
- درد: درد ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد. براساس مطالعه ای که بر روی 4،539 از زنان انجام شد ، 28 درصد از زنان در معرض خونریزی ناشی از درد بودند.
- اپیزود: خونریزی ایمپلنت احتمالا کمتر از سه روز طول می کشد و نیازی به درمان ندارد.
- اجتناب از سیگار کشیدن، نوشیدن الکل یا استفاده از مواد مخدر غیر مجاز، که با خونریزی شدید همراه است.

عدم قاعدگی از نشانه های اولیه بارداری
هنگامی که لقاح انجام می گیرد، بدن شما شروع به تولید گونادوتروپین کوریونی انسان (hCG) می کند. این هورمون به بدن کمک می کند بارداری را حفظ کند. همچنین تخمدانها برای متوقف ساختن تخمک گذاری در هر ماه در بارداری به آن نیاز دارند.
شما احتمالا چهار هفته پس از تخمک گذاری، قاعدگی بعدی خود را از دست خواهید داد. اگر قاعدگی نامنظم داشته باشید، باید آزمایش تایید بارداری را بدهید.
اکثر آزمایشات خانگی و بیبی چک می تواند هورمون تستوسترون را هشت روز پس از عدم قاعدگی تشخیص دهد. تست بارداری قادر به تشخیص سطح hCG در ادرار خواهد بود و نشان می دهد که حامله هستید.

نکات
تست بارداری اگر مثبت باشد، با پزشک یا ماما تماس بگیرید تا اولین قرار ملاقات قبل از زایمان را برنامه ریزی کنید.
اگر هر دارویی مصرف می کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا این برای کودک در حال رشد خطرناک است یا خیر.

افزایش دمای بدن در دوران بارداری
دمای بدن بالا نیز ممکن است نشانه ای از بارداری باشد. دمای پایه بدن شما همچنین می تواند در طول ورزش یا در آب و هوای گرم به راحتی افزایش یابد. در طول این مدت، شما باید مطمئن شوید که آب بیشتری بخورید و با احتیاط تمرین کنید.

خستگی در دوران بارداری
خستگی می تواند هر زمان در طول بارداری توسعه یابد. این علامت در اوایل بارداری شایع تر است. سطح پروژسترون شما افزایش می یابد، که می تواند موجب خواب آلودگی شما شود.

نکات
هفته های اولیه بارداری می تواند شما را خسته کند. خواب کافی داشته باشید.
پایین نگه داشتن دمای اتاق خواب نیز می تواند کمک کند. دمای بدن شما ممکن است در مراحل اولیه بارداری بالاتر باشد.

افزایش ضربان قلب در دوران بارداری
حدودا هفته های 8 بارداری تا هفته 10 بارداری قلب شما ممکن است شروع به پمپاژ سریع تر و سخت تر کند. تپش قلب و آریتمی در بارداری رایج هستند. این معمولا به دلیل هورمون است.
افزایش جریان خون به دلیل رشد جنین در بارداری اتفاق می افتد. در حالت ایده آل، مدیریت قبل از بارداری شروع می شود، اما اگر مشکل اساسی در قلب داشته باشید، پزشک شما می تواند با مقدار کم دارو به کنترل آن کمک کند.

تغییرات اولیه درسینه
تغییرات پستان بین هفته های 4 بارداری تا هفته 6 بارداری ممکن است رخ دهد. به علت تغییرات هورمون ها، ممکن است سینه های پرمو و تورم ایجاد شود. این ممکن است پس از چند هفته هنگامی که بدن شما به هورمون ها تنظیم شده است، از بین برود.
تغییرات نوک پستان و پستان ممکن است در طول هفته های بعدی نیز رخ دهد. هورمون ها همچنان سبب افزایش سایز سینه های شما می شوند. Areola - منطقه اطراف نوک پستان - ممکن است به یک رنگ تیره تبدیل شود و بزرگتر شود.
اگر قبل از حاملگی با آکنه مواجه شده اید، ممکن است دوباره باز گردد.

نکات
با استفاده از یک سینه بند پنبه ای و راحت حساسیت پستان را کاهش دهید. سینه بند پنبه ای اغلب راحت تر است.
یک سینه بند را انتخاب کنید که امکان تغییر سایز داشته باشدکه به شما امکان بیشتری برای رشد سینه در ماه های آینده می دهد.
پد های پستان خریداری کنید که در سینه بند خود قرار داده تا اصطکاک روی نوک پستان و درد نوک پستان را کاهش دهد.

تغییر در خلق و خوی در دوران بارداری
سطوح استروژن و پروژسترون شما در دوران بارداری زیاد است. این افزایش می تواند خلق و خو شما را تحت تاثیر قرار دهد و شما را نسبت به حالت عادی و واکنشی بیشتر احساس کند. نوسانات طبیعی در دوران بارداری شایع است و ممکن است باعث افسردگی، تحریک پذیری، اضطراب و ناامیدی شود.

ادرار مکرر و بی اختیاری ادرار در دوران بارداری
در طول بارداری بدن شما میزان خون را افزایش می دهد. این باعث می شود که کلیه بیشتر از حد معمول پر از مایع شود، که منجر به مایعات بیشتری در مثانه شما می شود.

نکات
هر روز 300 میلی لیتر (کمی بیشتر از یک فنجان) مایعات اضافی بنوشید.
به موقع به دستشویی بروید تا از بی اختیاری جلوگیری کنید.

نفخ و یبوست در دوران بارداری
همانند نشانه های یک دوره قاعدگی، ممکن است نفخ در دوران بارداری پیش آید. این ممکن است به دلیل تغییرات هورمون باشد که می تواند سیستم گوارش شما را نیز مختل کند. شما ممکن است در نتیجه دچار یبوست و نفخ شوید.


ممکن است با یک بار نزدیکی باردار شده باشم؟
ویار، تهوع و استفراغ در دوران بارداری
تهوع و ویار معمولا حدود 4 تا 6 هفته طول می کشد. گرچه ویار بیماری صبحگاهی نیز نامیده می شود، می تواند هر زمان در طول روز یا شب رخ دهد. مشخص نیست دقیقا چه چیزی تهوع و ویار را ایجاد می کند، اما هورمون ها ممکن است نقش مهمی داشته باشند.
در طول سه ماهه اول بارداری، بسیاری از زنان از ویار خفیف تا شدید رنج می برند. ممکن است در پایان سه ماهه اول شدت بیشتری بگیرد اما اغلب به هنگام وارد شدن به سه ماهه دوم بارداری بهتر خواهد شد.

نکات
یک بسته کراکر نمکی را در رختخواب خود نگه دارید و صبح قبل از بیرون آمدن از تختخواب برای کمک به ویار صبحگاهی بخورید.
اگر نمی توانید مایعات و یا مواد غذایی بخورید، با پزشک خود تماس بگیرید.

فشار خون بالا و سرگیجه در اوایل بارداری
در بیشتر موارد، فشار خون بالا یا عادی در مراحل اولیه بارداری کاهش می یابد. این نیز ممکن است موجب سرگیجه شود، زیرا عروق خونی شما گسترش می یابد.
فشار خون بالا در بارداری بسیار دشوار است. تقریبا تمام موارد فشار خون بالا در 20 هفته اول نشان دهنده مشکلات اساسی است. این ممکن است در دوران بارداری توسعه یابد، اما ممکن است از قبل نیز وجود داشته باشد.
دکتر همیشه به هنگام مراجعه شکما به مطب فشار خون را کنترل می کند.

نکات
یاد بگیرید چگونه به طور منظم فشار خون خود را پیگیری کنید.
از پزشکتان درباره دستورالعملهای تغذیه شخصی برای کمک به کاهش فشار خون سؤال کنید.
به طور مرتب آب آشامیدنی و میان وعده را برای جلوگیری از سرگیجه مصرف کنیدهمیشه به آرامی از روی صندلی بلند شوید تا دچار سرگیجه نشوید.

حساسیت بویایی و نگرانی های غذایی در دوران بارداری
حساسیت بویایی علائم اولیه بارداری است که بیشتر گزارش شده است. شواهد علمی کمی در مورد حساسیت بویایی در سه ماهه اول بارداری وجود دارد. اما ممکن است مهم باشد، زیرا حساسیت بویایی ممکن است موجب تهوع و استفراغ شود. این ممکن است باعث بروز تنفر از غذاهای خاصی شود.
یکی از منابع معتبر گزارشهای مربوط به رابطه بین بوی و بارداری را از 1922 تا 2014 مشاهده کرد. محقق این روند را پیدا کرد که زنان باردار در طول سه ماهه اول میزان بوی شدیدتری را احساس می کنند.

افزایش وزن در دوران بارداری
افزایش وزن در انتهای سه ماهه اول بارداری شایع تر است. در چند ماه اول ممکن است وزن خود را در حدود 1 تا 4 پوند افزایش دهید. الزامات کالری در اوایل بارداری نسبت به رژیم معمولی شما خیلی تغییر نخواهد کرد، اما با پیشرفت بارداری مقدار کالری افزایش خواهد یافت.
در مراحل بعدی، وزن بارداری اغلب بین موارد زیر گسترش می یابد:
- سینه (حدود 1 تا 3 پوند)
- رحم (حدود 2 پوند)
- جفت (1/1/2 پوند)
- مایع آمنیوتیک (حدود 2 پوند)
- افزایش حجم خون و مایعات (حدود 5 تا 7 پوند)
- چربی (6 تا 8 پوند)

سوزش معده در دوران بارداری
هورمون ها می توانند دریچه ای بین معده و مری را ایجاد کنند. این به اسید معده اجازه می دهد تا نشت کند و موجب سوزش سر دل شود.

نکات
از سوزش معده مرتبط با بارداری با خوردن چند وعده غذایی در روز به جای وعده غذایی بزرگتر جلوگیری کنید.
در صورت نیاز به آنتی اسیدها، با پزشک خود صحبت کنید که مطمئن شوید برای شما و کودک شما امن خواهد بود.


ممکن است با یک بار نزدیکی باردار شده باشم؟
درخشندگی پوست و آکنه در دوران بارداری
بسیاری از افراد ممکن است درخشندگی پوست را داشته باشند. ترکیبی از افزایش حجم خون و افزایش سطح هورمون، خون را از طریق عروق شما بیشتر می کند. این باعث می شود غدد چربی بدن اضافه کاری کنند.
این افزایش فعالیت غدد چربی بدن به پوست لطمه زده و آن را براق می کند. از سوی دیگر، ممکن است شما آکنه نیز ایجاد کنید.

علائم بارداری در سه ماهه دوم کاهش می یابد
بسیاری از تغییرات بدن و علائم بارداری که در سه ماهه اول شما تجربه می کنید، پس از رسیدن به سه ماهه دوم، شروع به از بین رفتن می کنند. با پزشک خود در مورد هرگونه نشانه ای که با زندگی روزمره تداخل دارید صحبت کنید. با هم، شما می توانید امداد و آسایش را برای بارداری خود پیدا کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار