عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

نوزاد شش ماهه، نکات تغذیه ای

در حوالی شش ماهگی شروع به دریافت نشانه هایی از جانب کودک می کنی که بیانگر آماده بودن او برای دریافت مواد غذایی بیشتر از شیر است.

در حوالی شش ماهگی شروع به دریافت نشانه هایی از جانب کودک می کنی که بیانگر آماده بودن او برای دریافت مواد غذایی بیشتر از شیر است.
حالا دیگر می تواند سر خود را بالا بگیرد و عضله هایش توانایی نگه داشتن آن را دارند. کم کم واکنش هایی مانند اینکه زبانش را ارادی بیرون می آورد می بینی؛ این ها نشانه هایی هستند برای اینکه او بگوید آمادگی رو به رو شدن با غذاهای غیر مایع را نیز دارد. همچنین ممکن است متوجه واکنش هایی از جانب نوزاد به سمت غذای خودت بشوی. مثلاً دستش را دراز می کند تا غذایت را بردارد یا هنگام غذا خوردن به دهانت نگاه می کند و… .
البته این بدان معنا نیست که نوزاد آمادگی رو به رو شدن با یک بشقاب و کارد و چنگال را دارد حتی اغلب اولین غذاهای جامد او واقعاً جامد نیستند و باید به صورت پوره، له شده و یا مخلوط با شیر به او داده شود. خوردن یک مهارت جدی و جدید است که نوزاد باید به مرور آن را یاد بگیرد.

چگونه و با چه چیزهایی می توانم غذای کمکی را شروع کنم؟
سعی کن ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری از مواد زیر را تهیه کنی:
سبزیجات پخته که له یا پوره شده باشند، مانند: انواع هویج و سیب زمینی.
میوه های پوره یا له شده مانند: موز، سیب پخته، گلابی یا انبه.
غلات فاقد گلوتن مانند: برنج، ذرت یا بلغور که با شیر روزانه کودک مخلوط و له شده باشد.
می توانی میوه و سبزیجات دیگر مانند: هلو، آووکادو، بروکلی و گل کلم یا حتی سبزیجات نشاسته دار مانند سیب زمینی شیرین را به او بدهی فقط باید حواست باشد که کاملاً نرم و له شده باشند.
وقتی کودک به راحتی از این سبزیجات استقبال کرد کم کم غذاهای اصلی را می توانی به این ترکیبات اضافه کنی. مواد غذایی مانند:
نان، برنج، انواع سیب زمینی و ماکارونی
غذاهای روزانه
گوشت، مرغ و ماهی، تخم مرغ و لوبیا

نوزاد به چه میزان از این غذاها احتیاج دارد؟
انتظار نداشته باش که او در یک وعده حجم زیادی را بخورد، معده کوچک او به میزان کمی از غذا نیاز دارد. بیشتر مواد مغذی که نیاز دارد از طریق شیر مادر تا ماه ها به بدن او می رسد. تو همچنان باید شیر مادر را به کودک برسانی یا حداقل روزی بین ۵۰۰ – ۶۰۰ میلی لیتر شیر کمکی به او بدهی.

آیا نوزاد من برای مواجه با قاشق آماده است؟
می توانی از قاشق های پلاستیکی و کوچک مخصوص غذای نوزاد استفاده کنی. اگر او قاشق را قبول نمی کند اشکالی ندارد با انگشت تمیز خودت کم کم غذا را در دهانش بگذار.
بیشتر کودکان بین ۷ – ۹ ماهگی آمادگی این توانایی را دارند که خودشان غذا را بردارند و در دهانشان بگذارند. برخی از کودکان آماده اند تا غذا خوردنشان را با غذاهای انگشتی و نرم مانند: یک هویج کوچک پخته، یک تکه گلابی رسیده و… آغاز کنند. اگر این قضیه در مورد نوزاد تو صدق می کند، خوب است بگذار تا او خودش سعی کند و اگر ترجیح می دهی با قاشق غذا بخورد کم کم آن را به طریقی که برای نوزاد جذاب باشد، وارد این مرحله کن.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار