عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

لاپاراسکوپی در بیماری های زنان، چه کاربردهایی دارد؟

کاربردهای لاپاراسکوپی در تشخیص و درمان بیماری‌های زنان بسیار گسترده است؛ برخی از موارد استفاده لاپاراسکوپی در بیماری­های مربوط به زنان عبارتند از: ارزیابی اندام‌های لگنی برای تشخیص درد حاد یا مزمن، حاملگی خارج رحمی، آندومتریوز، چرخش ادنکس و دیگر آسیب­های اندام‌های لگنی از بررسی­های رایجی است که پزشک از طریق لاپاراسکوپی انجام می­دهد. علاوه بر این‌ موارد، گاهی اوقات ارزیابی باز بودن لوله‌ها نیز ضروری است. تمام موارد ذکر شده با لاپاراسکوپی تشخیص داده می‌شوند.
لاپاراسکوپی تشخیصی اغلب تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.
کاربردهای لاپاراسکوپی تنها به تشخیص محدود نمی‌شود؛ برخی دیگر از کاربردهای لاپاراسکوپی را در ادامه می‌خوانید:

کاربرد لاپاراسکوپی در بستن لوله‌ها ( جلوگیری از بارداری)
قرار دادن تروکار برای بستن­ لوله‌ها، مشابه لاپاراسکوپی تشخیصی انجام می‌شود. میزان حاملگی در این روش، بر اساس سن متفاوت است و شامل یک تا سه درصد بعد از ۱۰ سال می­شود.

کاربردهای لاپاراسکوپی در درمان چسبندگی (لیز چسبندگی)
چسبندگی ممکن است به علت عفونت قبلی مانند آپاندیس پاره شده یا بیماری التهابی لگن (PID)، آندومتریوز، و عمل جراحی قبلی به وجود آمده باشد. چسبندگی می‌تواند در ناباروری و دردهای مزمن لگنی نقش داشته باشد. متأسفانه شانس بارداری بعد از لیز چسبندگی برای بیشتر بیماران، نسبتا کم است و لذا از روش­های IVF (لقاح آزمایشگاهی) و انتقال جنین، استفاده می­شود. علاوه بر این، لیز چسبندگی در درمان درد مزمن لگن تأثیر کمی دارد و احتمال برگشتن چسبندگی وجود دارد.

کاربرد لاپاراسکوپی در درمان آندومتریوز
لاپاراسکوپی شایع­ترین روش تشخیص و درمان بیماری آندومتریوز است.

کاربرد لاپاراسکوپی در درمان حاملگی خارج رحمی
لاپاراسکوپی روش جراحی انتخابی برای اکثر حاملگی های نا به جاست.

کاربردهای لاپاراسکوپی در سیستکتومی
وجود یک کیست تخمدان شش سانتی‌متری یا بزرگتر برای دو چرخه قاعدگی یا بیشتر قبل از یائسگی در زنانی که باردار نیستند، نشان‌دهنده وجود سیستکتومی است. بسته به اندازه کیست و احتمال بدخیمی آن، سیستکتومی با استفاده از لاپاراسکوپی یا لاپاروتومی قابل برداشت و درمان است.
بهتر است لاپاراسکوپی برای درمان کیست­های تخمدان با سپتوم و همچنین تومورهای جامد استفاده نشود؛ مگر اینکه احتمال قوی برای وجود یک تراتوم خوش خیم کیستیک وجود داشته باشد.
کیست در دوران یائسگی نیز ممکن است توسط لاپاراسکوپی برداشته شود؛ البته در صورت وجود نگرانی برای بدخیم شدن، برداشت تخمدان با لاپاروتومی شرط احتیاط است.

کاربردهای لاپاراسکوپی در برداشتن تخمدان
در زنان یائسه که کیست در حال رشد یا مزمن دارند، برداشتن تخمدان با لاپاراسکوپی روش مناسبی است. هیدروسالپنکس بزرگ با چسبندگی نیز یکی از دیگر شرایطی است که بهتر است تخمدان خارج شود.

کاربردهای لاپاراسکوپی در میومکتومی
بسیاری از زنان دارای علائم رحم فیبروئید، به منظور حفظ باروری با رحم خود، میومکتومی را به هیسترکتومی ترجیح می دهند. تا به امروز، ثابت نشده است که برای درمان منوراژی یا ناباروری، لاپاراسکوپی از لاپاراتومی بهتر است؛ از طرفی، برای افرادی که میومکتومی را با روش لاپاروتومی انجام داده­اند، نگرانی کمتری از لحاظ پارگی رحم در دوران بارداری وجود دارد؛ با این وجود، هیچ یک از مطالعات بالینی که به صورت تصادفی از میومکتومی انجام شده است، افزایش خطر پارگی رحم یا باروری کمتر را در روش لاپاراسکوپی نسبت به لاپاراتومی نشان نمی­دهند. بنابراین لاپاراسکوپی روش امنی محسوب می‌شود.

کاربردهای لاپاراسکوپی در هیسترکتومی
در گذشته، قبل از انجام هیسترکتومی واژینال، برای برگرداندن آناتومی نرمال، لاپاراسکوپی انجام می­دادند. در حال حاضر سه روش اساسی هیسترکتومی عبارتند از لاپاراسکوپی کمک کننده در هیسترکتومی واژینال (LAVH)، هیسترکتومی به روش لاپاراسکوپی (LH) و هیسترکتومی سرویکال به روش لاپاراسکوپی (LSH).

کاربردهای لاپاراسکوپی در انکولوژی
مدت طولانی است که لاپاراسکوپی در سرطان برای رصد کردن مراحل درمانی بعد از جراحی و شیمی درمانی استفاده می‌شود.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار