عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

عوارض جفت سر راهی، چیست؟

شاید بزرگترین عارضه جفت سر راهی، نیاز به زایمان سزارین باشد. اما برخی دیگر از عوارض جفت سر راهی شامل این موارد است:

خونریزی
اگر تو به عارضه جفت سر راهی دچار شده باشی، ممکن است در دوران بارداری یا نزدیک به زمان زایمان، خونریزی واژینال داشته باشی. در این شرایط برای جلوگیری از زایمان زودرس، باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنی. در این موارد احتمال خونریزی بیشتر می شود:
-در بارداری قبلی دچار جفت سر راهی بوده باشی؛
-قبلاً سزارین کرده باشی؛
-به سیگار و سایر دخانیات اعتیاد داشته باشی؛
-بالای ۳۵ سال داشته باشی؛
-سابقه سقط جنین داشته باشی.
اگر این خونریزی تحت نظارت پزشک نباشد و شدید شود، برای سلامت خود تو و جنین بسیار خطرناک است.

پلاسنتا اکرتا یا چسبندگی جفت
چسبندگی جفت یکی از شرایط نادری است که در اثر جفت سر راهی اتفاق می افتد و زمانی رخ می دهد که جفت در دیواره داخلی و عمقی رحم، خودش را جاسازی می کند و به رحم می چسبد. اگر پیشتر سابقه سزارین داشته باشی، احتمال بروز این مشکل بیشتر می شود. ممکن است برای بررسی دقیق این موضوع به اسکن داپلر نیاز باشد. چسبندگی جفت احتمال خونریزی شدید در حین سزارین را افزایش می دهد.

وازا پراویا
این یکی از نادرترین مشکلات دوران بارداری است و زمانی رخ می دهد که عروق خونی جنین وارد غشای پوشاننده گردنه رحم می شود. معمولاً عروق خونی در طناب نافی و جفت حفاظت می شوند؛ اما چون این غشاها توسط بند ناف یا جفت محافظت نمی شوند به سادگی پاره شده و خونریزی می کنند. این خونریزی ممکن است سلامت جنین را به خطر بیندازد. ممکن است این مشکل تا زمان پاره شدن کیسه آب و زایمان هم مشخص نشود. در این شرایط هم زایمان سزارین ضروری است.

جفت سر راهی چطور کنترل می شود؟
اگر به جفت سر راهی دچار شده باشی، پروسه کنترل آن به شرایط مختلفی بستگی دارد و یکی از مهم ترین آن ها، خونریزی داشتن یا نداشتن است. پزشک به تو توصیه می کند که از رابطه جنسی خودداری کنی و در دوران بارداری استراحت داشته باشی. اگر این شرایط را داشته باشی نیاز است از هفته ۳۲ بارداری چند سری اسکن انجام دهی:
به جفت سر راهی کلی دچار باشی و جفت تمام گردنه رحم را پوشانده باشد؛
تجربه خونریزی واژینال داشته باشی؛
پزشک نگران وضعیت تو و جنین باشد.
اگر این مشکلات تحت کنترل باشند، می توانی بر اساس برنامه بعد از هفته ۳۸ بارداری زایمان سزارین انجام دهی. اگر به جفت سر راهی کلی یا خونریزی واژینال دچار شده باشی، باید در هفته ۳۴ بارداری به بیمارستان مراجعه کنی و از آن به بعد تحت مراقبت باشی. اگر هم به پلاسنتا اکرتا یا چسبندگی جفت مبتلا شده باشی، برنامه زایمان سزارین به هفته ۳۶ – ۳۷ بارداری موکول می شود. در این شرایط خونریزی به هنگام زایمان هم شدید تر خواهد شد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار