عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

چگونه جنسیت جنین را قبل از بارداری تعیین کنیم؟

چگونه قبل از بارداری تعیین جنسیت کنیم؟ در ادامه مطلب همراه ما باشید.

روشی تضمینی برای تعیین جنسیت
روش PGD تنها روشی است که انتخاب جنسیت جنین قبل از بارداری در آن تضمین شده است زیرا جنین قبل از کشت در رحم آزمایش می‌شود. این جنین‌های آزمایش شده به منظور لقاح مصنوعی تهیه و آماده شده‌اند. تخمک‌ها از مادر (یا اهدا کننده ماده) و اسپرم از پدر (یا اهدا کننده نر) گرفته شده و جنین برای کشت آماده می‌شود. در سومین روز تولید این جنین‌ها، یک بیوپسی روی آنها انجام می‌شود تا کروموزوم‌های نر و ماده مشخص شوند. با اینکه این روش بسیار دقیق است اما بسیار پر هزینه و پیچیده است.
PGD معمولا برای زوج‌هایی استفاده می‌شود که اختلال ژنتیکی خانوادگی دارند و همچنین برای مادرانی که سن انها بالا است و احتمال داشتن نوزادی با نقص مادرزادی ژنتیکی در آنها زیاد است. PGD نیز صد درصد قابل اطمینان نیست و تنها نقص‌های خاصی را آزمایش می‌کند. والدین باید آزمایش‌های ژنتیکی دیگر مانند آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای کوریونی را انجام دهند. آزمایش نمونه برداری از پرزهای کوریونی بسیار دقیق است و در اکثر موارد والدین فقط در صورتی برای استفاده از روش PGD پذیرفته می‌شوند که یک اختلال ژنتیکی داشته باشند و بخواهند از وجود آن اختلال در نوزادشان پیشگیری کنند.

مرتب سازی اسپرم برای تعیین جنسیت
این روش به شکل‌های مختلف استفاده می‌شود. در این روش‌ها به وسیله یک دستگاه گریز از مرکز، اسپرم‌های X و Y جدا می‌شوند. در حین عمل جداسازی، چرخش کنترل شده‌ی دستگاه باعث می‌شود که ذرات بر اساس غلظتشان به صورت لایه لایه مرتب شوند. مرتب سازی باعث می‌شود اسپرم X که متراکم‌تر است از اسپرم y که سبک‌تر است جدا شود. معمولا نیمی از اسپرم تولید شده توسط مرد دارای کروموزوم Y است که باعث نوزاد پسر و نیمی دیگر دارای کروموزوم X است که باعث نوزاد دختر می‌شود.
با تغییر تعداد کروموزوم‌ها و یا جداسازی لایه‌ها، احتمال تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری افزایش می‌یابد. در هنگام مرتب سازی اسپرم، سلول‌های اسپرم از مایع منی جدا می‌شوند، اسپرم‌‌های سالم و متحرک از اسپرم غیر طبیعی جدا می‌شوند و در نهایت هنگام جداسازی اسپرم X از اسپرم y می‌توان غلظت اسپرم را به نحوی انتخاب کرد که جنسیت مورد نظر به دست آید. نمونه‌ی حاصل به یک بارداری موفق منجر شده و احتمال تولید جنسیت مورد نظر زیاد خواهد بود. این روش بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و بین روش‌های IUI و IVF، یک روش استاندارد به شمار می‌رود. پس از مرتب سازی اسپرم، نمونه حاصل در رحم زن کشت می‌شود. کشت نمونه در رحم زن در مطب انجام می‌شود. رایج‌ترین روش مرتب سازی اسپرم برای تعیین جنسیت، روش اریکسون است.

زمان تخمک گذاری برای تعیین جنسیت
اسپرم زنانه کوچک‌تر اما قوی‌تر از اسپرم مردانه است و وجود برخی محیط‌های اسیدی در بدن باعث عدم موفقیت اسپرم مردانه در تبدیل شدن به جنین می‌شود. تعیین جنسیت جنین به زمان مقاربت بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر زوجی فرزند پسر می‌خواهند، به دلیل سرعت اسپرم، لقاح باید نزدیک به زمان تخمک گذاری انجام شود. لقاح در نتیجه مقاربت یا به وسیله لقاح مصنوعی انجام می‌شود. هنگامی که تخمک آزاد شد، اسپرم مردانه که سریع‌تر حرکت می‌کند قبل از اسپرم زنانه که حرکت کندی دارد به تخم می‌رسد. از طرف دیگر، اگر کسی فرزند دختر بخواهد، لقاح باید دو روز و نیم تا سه روز قبل از تخمک گذاری انجام شود.

زمان مقاربت برای تعیین جنسیت
زمان مقاربت نیز بر جنسیت نوزاد تاثیر می‌گذارد، اما این روش با زمان لقاح متفاوت است. اگر زوجی فرزند پسر بخواهند باید مراقبت ۴تا۶ روز قبل از لقاح و اگر فرزند دختر بخواهند باید ۲تا۳ روز قبل از لقاح انجام شود. این اصل بر اساس این نظریه است که تغییرات بیوشیمیایی بدن زن بر نحوه حرکت اسپرم در محیط واژن تاثیر می‌گذارد.

شستشوی واژن برای تعیین جنسیت
استفاده از یک ماده شستشو دهنده کمی اسیدی قبل از مقاربت به تولید فرزند دختر کمک می‌کند. ۲۰ میلی لیتر سرکه سفید را با نیم لیتر آب مخلوط کرده و واژن را با آن بشویید. استفاده از یک شستشو دهنده قلیایی قبل از مقاربت به تولید فرزند پسر کمک می‌کند. ۵ گرم بی کربنات سدیم یا جوش شیرین را با نیم لیتر اب مخلوط کرده و واژن را با آن بشویید.

کیت‌های انتخاب جنسیت
خرید یک کیت تعیین جنسیت نوزاد تمام چیزهای مورد نیاز برای انتخای جنسیت نوزاد، از جمله ویتامین‌ها، مواد شوینده، و ابزارهای مورد نیاز برای لقاح مصنوعی در منزل را برای زوج‌ها فراهم می‌کند. کیت‌های تعیین جنسیت جنین با توجه به شرکت فروشنده و نظر شرکت درمورد اینکه مصرف چه مکمل‌ها و استفاده از چه ابزاری منجر به تولید کدام جنس میشود فرق می‌کند.

رژیم غذایی برای تعیین جنسیت
برخی از افراد معتقدند که رژیم غذایی بر دختردار یا پسردار شدن تاثیر می‌گذارد. ممکن است این گفته صحیح باشد زیرا غذائی که زن می‌خورد بر محیطی که تخمک در آن آزاد می‌شود و اسپرم هم به آنجا می‌رود تاثیر می‌گذارد. برخی از غذاهایی که اگر کسی فرزند دختر می‌خواهد باید در قفسه مواد غذایی داشته باشد عبارتند از:
- شکلات
- سبزیجات تازه
- ماهی
- در کل خوراکیهای شیرین
برخی از غذاهایی که اگر کسی فرزند پسر می‌خواهد باید در قفسه مواد غذایی داشته باشد عبارتند از:
- گوشت، مخصوصا گوشت قرمز
- میان وعده‌های شور مانند چیپس
- کافئین

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار