عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

ترک های پوستی در بارداری، درمان های شیمیایی یا طبیعی؟

پزشکان توصیه می‌کنند که درمان‌های طبیعی بسیار بهتر از درمان‌های پزشکی هستند. به خصوص اگر شما از سینه به فرزندتان شیر می‌دهید. اما اگر شما از ترک پوستی در بارداری خود خسته شده‌اید و با روش‌های خانگی درمان ترک پوستی به جایی نرسیده‌اید بهتر است این گزینه‌ها را نیز در نظر داشته باشید:

درمان‌های شیمیایی ترک پوستی در بارداری :

این روش‌ها با استفاده از مواد شیمیایی بر روی ترک پوستی انجام می‌گیرند. مواد شیمیایی مانند تری‌کلرواستیک، گلیکولیک، لاکتیک و سایلسیلیک و کربولیک اسیدها. موادی که وقتی روی ترک پوستی قرار می‌گیرند تاول ایجاد می‌کنند. پوست تاول زده بعدتر کنده می‌شود و یک لایه‌ی جدید زیر آن را می‌گیرد. این درمان ریسک‌هایی نیز دارد و ممکن است رنگ پوست جایگزین آن تغییر کند و حالتی غیرمعمولی بر روی پوست شما ایجاد کند. اگر شما سابقه بی‌رنگی، زخم یا زخم ناشی از تاول تناسلی دارید بهتر است از این روش استفاده نکنید.

درمان لیزری ترک پوستی در بارداری :

این درمان یکی از روش‌های جواب داده در زمینه از بین بردن ترک پوستی در بارداری است. این روش هم بر روی ترک پوستی در بارداری جدید و هم ترک پوستی در بارداری قدیمی جواب داده است. در این روش ابتدا پوست ترک خورده برداشته می‌شود. در اصل با بخار شدن این پوست، پوست جدید زیر آن شروع به تولید می‌کند. دو روش هزینه‌بر لیزر رنگ شده و درمان لیزر غیر قطعی است که ترک را از بین می‌برند و بافت پوست را بهبود می‌بخشند. این روش درمان همیشگی ترک پوستی است اما بسیار هزینه‌بر است.

گلیکولیک اسید:

اسید آلفا هیدروکسی یکی از روش‌های لایه برداری است. این روش باعث تولید کلاژن می‌شود. انعطاف پوست را بالا می‌برد و با این کار ترک پوستی را ناپدید می‌کند.کپسول‌های گلیکولیک اسید در داروخانه‌ها موجودند اما شما حتما باید پیش از استفاده از آن با پزشک مشورت کنید.

کرم ترتینوئین:

متخصص پوست شما ممکن است کرم ترتینوئین برای شما تجویز کند. شاید نام آن را به عنوان رتینا (Retin-A) شنیده باشید. اگر شما از سینه شیر نمی‌دهید می‌توانید آن را به صورت تنها یا ترکیب با یک کرم دیگر استفاده کنید.
یک تحقیق نشان می‌دهد استفاده از کرم ترتینوئین ۰.۱ درصد می‌تواند ترک پوستی را کاهش دهند. طول ترک پوستی ۱۴ درصد کاهش می‌یابد و عرض آن ۸ درصد. در تحقیقی دیگر نشان داده شده است که این کاهش طول ۲۰ درصد است. البته این تحقیقات نشان داده‌اند که این ماده داخل شیر مادر نیز می‌شود و بهتر است هنگام شیر دادن از آن دوری کنید.

فعال کننده‌های بازسازی پوست:

شما می‌توانید راه حلی امتحان شده و جواب داده بر اساس استفاده از کرم‌ها برای از بین بردن ترک پوستی استفاده کنید. این فعال کننده‌ها پوست را نرم می‌کنند، از عوض شدن رنگ جلوگیری می‌کنند و در نهایت رد قرمزی یا نقره‌ای روی پوست را از بین می‌برند. بیشتر این مواد در کره کاکائو و روغن ویتامین ای و مواد ارگانیک وجود دارند.

بیشتر از بین برنده‌های ترک پوستی در بارداری شامل این مواد هستند:

رتینل:
همه‌ی کرم‌های ضد ترک پوستی شمال رتینول می‌شوند. این ماده کمک می‌کند پوست شما درون خودش آب داشته باشد و پوست را بازسازی می‌کند.
کلاژن و الاستین:
این پروتئین‌ها انعطاف پوست را زیاد می‌کنند و پوست را بازسازی می‌کنند.
روغن جوجوبا و کره شیا:
در بیشتر کرم‌های ضد ترک پوستی و ضد سلولیتی این دو ماده وجود دارند. این مواد گردش خون در پوست را افزایش می‌دهند.
ویتامین‌ها و آمینو اسیدها: این ماده‌ها پیش‌نیازهای بازسازی پوست هستند.
روغن‌های معطر:
این مواد وزن کلی سوخت و سازی پوست و انعطاف آن را بهبود می‌بخشند.
این مواد همگی به سادگی قابل تهیه‌اند و استفاده از آن‌ها راحت است. هر چند استفاده از آن‌ها در زمانی که بدن شما شیر تولید می‌کند توصیه نمی‌شود و ممکن است رنگ پوست را تغییر دهند.
جراحی:
جراحی برای از بین بردن ترک پوستی توصیه نمی‌شود. در این جراحی‌ها لایه‌های پوست برداشته می‌شوند تا پوست زیر آن‌ها دوباره تولید شود و جایگزین آن‌ها شود. ممکن است جای زخم باقی بماند و بدتر از ترک‌ها باشند.

چطو از ترک پوستی در دوران بارداری جلوگیری کنیم؟

هیچ روش جادویی‌ای برای این کار وجود ندارد. هر چند بعضی فعالیت‌ها می‌توانند این ترک‌ها را کاهش دهند. بهترین گزینه سلامت نگه داشتن پوست و زیاد آب خوردن است که باعث افزایش انعطاف پوست می‌شود.
روغن نارگیل:
بهترین مرطوب کننده پوست. مقداری از آن را بر روی نواحی‌ای که احتمال ترک پوستی در آن‌ها می‌رود ماساژ دهید. نواحی‌ای مانند شکم، سینه‌ها، ران، باسن و قسمت پایینی کمر.
طریقه مصرف:
به قدری روغن را ماساژ دهید که جذب پوست شود. این کار را در دوران بارداری دو یا سه بار در طول روز انجام دهید. اگر روغن نارگیل استفاده نمی‌کنید از روغن زیتون، روغن آووکادو، کره شیا، کره کاکائو یا هر روغن بچه‌ای به جای آن قابل استفاده است.
روغن کرچک:
این مورد یکی از قدیمی‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از ایجاد چروک، خطوط، خال و تاول است. خاصیت روان کنندگی آن باعث حفظ رطوبت پوست می‌شود که برای جلوگیری از ایجاد ترک پوستی لازم است.
طریقه مصرف:
یک لایه ضخیم از آن را بر روی پوست بمالید. با استفاده از یک پلاستیک آن را ببندید. یک کیسه آب گرم را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی آن بگذارید. این کار را چندین بار در طول هفته انجام دهید. می‌توانید این روش را با روغن فندق ترکیب کنید.
بیشتر آب بنوشید:
یکی از بهترین روش‌های پر آب نگه داشتن پوست این است که شما به مقدار کافی آب بنوشید. انعطاف پوست شما بیشتر می‌شود و احتمال ترک خوردن آن کاهش می‌یابد.
رژیم مغذی:
یک رژیم متعادل و مغذی که شامل زینک، سیلیکا، ویتامین سی و ای باشد پوست شما را شفاف می‌کند. ویتامین سی بافت ارتباطی پوست را قوی می‌کند. زینک و سیلیکا کلاژن تولید می‌کنند. چیزهایی مانند توت فرنگی، هویج، لوبیا سبز، اسفناج و مغزهای خوراکی را در رژیمتان بگنجانید.
ویتامین ای:
آنتی اکسیدان قوی آن از فیبر کلاژن در برابر حملات مراقبت می‌کند. فیبر کلاژن را تقویت و انعطاف پوست را بهبود می‌بخشد. در زیتون، فندق، اسفناج، دانه آفتاب گردان، آووکادو و کدو ویتامین ای به خوبی یافت می‌شود.
ورزش کم فشار:
ورزش از کارهایی است که باعث حفظ انعطاف پوست و بهبود جریان خون زیر پوست می‌شود. همچنین وزن شما افزایش نمی‌یابد. شما می‌توانید ورزش‌های کگل، نرمش‌های معمولی و ساده را با مربی خود چک کنید و آن‌ها را انجام دهید. پیلاتس و یوگا هم به کمک شما می‌آیند.
ضد آفتاب:
سعی کنید پیش از بیرون رفتن به مقدار کافی ضد آفتاب به پوستتان بزنید. اگر برای شنا در استخر رو باز بیرون می‌روید بهتر است بر روی سینه، شکم، پهلو و هر جا که حدس می‌زنید ترک پوستی به وجود بیاید، ضد آفتاب بمالید.
در نهایت نگران ترک پوستی بارداری نباشید. با کمی سعی می‌توانید آن‌ها را کمرنگ کنید. حتی اگر جایشان باقی بماند یک یادگاری از خاطره‌ای شیرین پشت این ترک‌ها وجود دارد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

 • وضعیت رحم بعد از سقط، آیا کامل پاک شده؟

   سوال مخاطب نی‌نی‌بان: سلام ببخشید من در هفته پنجم بارداری اقدام به سقط با قرص سایتو تک کردم و هشت قرص زیر زبانی و واژینال استفاده کردم.خونریزی...

 • علائم آلرژی نوزاد، خارش صورت است؟

   سوال مخاطب نی‌نی‌بان: با سلام پسر من ۷ ماهشه و الان حدوده ۳ ماهی هست که الرژی داره دکتر گفت به پروتین گاوی حساسه بدون هیچ ازمایشی من خودم...

 • بارداری بالای سی و پنج سال، چه خطراتی دارد؟

  آیا در سن بالای 35 سالگی به فکر بارداری افتاده اید؟ بسیاری از زنان، بارداری خود را به دهه سی و بالاتر موکول می کنند و نوزادان سالمی نیز به دنیا می...

 • بیش فعالی جنین، آیا به ژن ارتباط دارد؟

   سوال مخاطب نی‌نی‌بان: تو خانواده پدری ما بیش فعالی ارثیه طوری که حداقل هرکدوم از عموهام یه پسر بیش فعال دارن. منو شوهرمم دخترعمو پسرعموییم....

 • سبک فرزند پروری مقتدرانه، چگونه است؟

  در جریان رشد کودک،محیط و شرایط خانواده یک عامل مثبت و مهیا کننده زمینه های رشد و یا یک عامل بازدارنده خواهد بود .در این میان نظام تربیتی خانواده به...

 • سرماخوردگی در بارداری چه باید کرد؟

  سوال مخاطب نی‌نی‌بان: سلام من تو ماه دوم بارداریم ، الان سه روزه که سرما خوردم ، یخورده گلو درددارم با سرفه و تو قسمت ریه هام احساس خس خس میکنم...

 • اقدامات قبل از بارداری، باید واکسن سرخجه بزنم؟

  سوال مخاطب نی‌نی‌بان: سلام میخواستم بگم من ازمایش قبل بارداری دادم و گفتن ویتامین دی کمه.و همچنین گفتن انتی بادی سرخچه تو ازمایش نرمالش 8_10 بود...

 • لونژیل چه عوارضی دارد؟

  سوال مخاطب نی‌نی‌بان: باسلام،من دیروز رابطه محافظت نشده داشتم یک قرص رو بلافاصله خوردم و قرص بعدی رو بیست دقیقه بعد خوردم ایا از بارداری جلوگیری...

 • بی بی چک کی مثبت میشود؟

  سوال مخاطب نی‌نی‌بان: با سلام سیکل ماهیانه من از فروردین تا ماه پیش میانگین ۲۷.۶ به دست امد من ۲۷ ساله و دارای فرزند ۳ و سال و ۲ ماهه ام امروز...

 • بعد از عکس رنگی رحم چه باید کرد؟

  سوال مخاطب نی‌نی‌بان: سلام.خسته نباشید.من ۲۹ سالمه و یازده ماهه برای بارداری اقدام کردم،این ماه  عکس رنگی گرفتم که گفتن یک کمی  لوله ی سمت چپم...