عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

آبله مرغان در بارداری، خطرات مبتلا شدن

اگر شما حامله هستید و به آبله مرغان مبتلا شده‌اید، شما و فرزندتان در خطر جدی‌ای قرار دارید. اگر آبله مرغان در دوران بارداری پیشرفت کند، شما ممکن است به ذات‌الریه مبتلا شوید. برای فرزند شما نیز خطراتی همچون زود به دنیا آمدن وجود خواهد داشت. اگر آبله مرغان در ۲۰ هفته ابتدایی به وجود بیاید، مخصوصا بین هفته هشتم بارداری تا هفته بیستم بارداری، احتمال ابتلای فرزند شما به یک گروه خطرناک عفونت‌ها به نام سندروم آبله مرغان ارثی افزایش می‌یابد. نوزادی که به این سندروم مبتلا شود پوستی زخمی خواهد داشت و دست و پاهایش کمتر از حد معمول رشد می‌کند. چنان‌چه چند روز پیش از زایمان یا تا ۴۸ ساعت پس از به دنیا آمدن فرزندتان به آبله مرغان مبتلا شوید احتمال این‌که فرزندتان به آبله مرغان نوزادی، که بیماری‌ای کشنده است، مبتلا شود بسیار زیاد است.
اگر شما در دوران بارداری در معرض ویروس آبله مرغان قرار گرفتید و واکسینه نشده‌اید باید با پزشکتان تماس بگیرید. به احتمال زیاد برای شما یک واکسن گلوبولین تجویز می‌شود که می‌تواند ویروس آبله مرغان را کنترل کند و اجازه ندهد که این ویروس در بدن شما رشد کند. همچنین این تزریق باعث می‌شود در صورتی که ویروس به شما سرایت کرده از شدت آن کاسته شود. با توجه به این‌که سندروم آبله مرغان ارثی بسیار نادر است، معلوم نیست که آیا این سندروم در نوزاد در آینده مشاهده خواهد شد یا خیر.
اگر آبله مرغان در بارداری به سراغ شما بیاید ممکن است پزشک شما آنتی‌ویروس‌های خوردنی برای کاهش شدت بیماری تجویز کند. البته که کاهش شدت بیماری باعث کاهش پیچیدگی‌های مادر و فرزند نیز می‌شود. اگر شما در حین زایمان مبتلا به آبله مرغان باشید ممکن است در همان ابتدا و پس از زایمان به نوزاد شما یک آمپول گلوبولین تزریق می‌شود تا از پیشرفت یا شدت آبله مرغان کاسته شود. اگر نوزاد با آبله مرغان به دنیا بیاید ممکن است به او داروهای آنتی‌ویروسی نیز داده شود.
اگر شما به باردار شدن فکر می‌کنید و تا به حال به آبله مرغان متبلا نشده‌اید یا واکسینه نشده‌اید بهتر است از پزشکتان راجع به واکسن آبله مرغان سوال کنید. این واکسن برای بزرگسالان کاملا امن است اما توصیه می‌شود اگر می‌خواهید برای باردار شدن اقدام کنید سه ماه پس از سری دوم واکسن آبله مرغان صبر کنید و بعد اقدام به باردار شدن کنید. اگر مطمئن نیستید که به این بیماری واکسینه شده‌اید یا نه، می‌توانید از پزشکتان بخواهید تا برای شما آزمایش خون بنویسد و واکسینه بودن یا نبودن شما را بررسی کند.

در این شرایط به پزشک مراجعه کنید:

اگر فکر می‌کنید آبله مرغان دارید.
اگر تا به حال آبله مرغان نگرفته‌اید و در حال حاضر نزدیک به کسی هستید که به آبله مرغان مبتلا شده است.
یک هفته مانده به زایمان آبله مرغان گرفته‌اید.

ریسک بیشتر در صورت ابتلا به آبله مرغان در بارداری:

سیگار کشیدن
مشکل ریوی داشتن؛ مانند برونشیت
مصرف استروئیدها در سه ماه گذشته
گذشتن ۲۰ هفته از بارداری

ریسک‌هایی که در صورت ابتلا به آبله مرغان در بارداری برای نوزاد پیش می‌آید:

هیچ مدرک مستندی نیست که بگوید ابتلا به آبله مرغان در بارداری پیش از هفته ۲۸ ممکن است احتمال سقط را بالا می‌برد. هر چند احتمالی وجود دارد که نوزاد شما به سندروم آبله مرغان ارثی دچار شود که این سندروم پوست، چشم، دست، پا، مغز، معده و مثانه را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.
بین هفته‌ی ۲۸ تا ۳۶ بارداری، چنان‌چه شما به آبله مرغان مبتلا شوید ویروس در بدن فرزندتان می‌ماند اما هیچ نشانه یا علائمی نخواهد داشت. هر چند ممکن است پس از چند سال این ویروس فعال شود.
پس از هفته ۳۶ ام بارداری، چنان‌چه شما به این بیماری مبتلا شوید؛ ممکن است نوزاد شما دچار عفونت و همچنین آبله مرغان شود.
دقت کنید که اگر تا هفت روز پس از زایمان به آبله مرغان دچار شدید حتما با پزشک تماس بگیرید. احتمال این‌که این بیماری به فرزند شما منتقل شود بالا است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار