عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

پایین افتادگی بند ناف و سزارین اورژانسی

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: در بارداری نخستم بعد از آنکه درد زایمان طبیعی را کشیدم، هنگام تولد نوزاد فورا اورژانسی سزارین شدم و دلیل آن را پایین افتادن بند ناف توجیه کردند. لطفا در مورد این موضوع توضیح دهید.

پاسخ دکتر شیرین نیرومنش، متخصص زنان و زایمان  وعضو هیات علمی دانشگاه تهران:
پایین‌افتادن بندناف از اورژانس‌های جدی مامایی است و معمولا در جنین‌های نارس، زمانی که سر جنین کاملا حفره لگن را پر نکرده یا اینکه جنین با پا وارد حفره لگنی شده یا اینکه مادر دچار تنگی لگن باشد دیده می‎شود. در روند طبیعی زایمان ابتدا جنین متولد می‌شود. یعنی اول سر بعد تنه و اندام‌ها خارج می‌شود و بعد از خروج‌ چون جنین به بندناف متصل است بندناف قطع می‌شود و بعد جفت خارج می‌شود. گاهی قبل از خروج جنین بعد از پاره شدن کیسه آب کلافه‌ای از بندناف از لگن مادر خارج می‌شود و حتی گاهی وارد واژن شده و در کنار سر جنین قرار می‌گیرد. فشار روی بندناف در کنار سر جنین باعث وارد آمدن فشار به بندناف و کندشدن ضربان قلب و گاهی مرگ جنین می‌شود. این موضوع اگر به موقع تشخیص داده نشود می‌تواند در عرض 15-10 دقیقه جنین را بکشد. به همین دلیل محض تشخیص این موضوع نیاز به سزارین فوری است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار