عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

بسته بودن لوله فالوپ، باید آی وی اف بشم؟

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من ۲۲ سالمه 3.6 ماه که ازدواج کردم  ۱.۷ ماه که اقدام به بارداری کردم باردار نشدم همه سونوگرافی هایم وآزمایشات خودم وشوهرم مشکلی نداره فقط تیروئیدم کم کاربود که الان با دارو نرماله ،تا اینکه این ماه با عکس رنگی متوجه شدم که لوله سمت راستم بسته اس ،میشه انسداد لوله من با لاپاراسکوپی درمان شه یا باید واسه باردارشدن از iui یاivf انجام شه؟  

 

پاسخ دکتر فریبا الماسی، متخصص زنان، استاد دانشگاه و فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی:

 همراه گرامی در بعضی از موارد می توان لوله ها را به کمک عمل جراحی باز کرد و چند ماه منتظر بروز حاملگی شد. اما در خیلی از موارد با وجود باز کردن لوله  به کمک عمل ممکن است به علت خراب بودن جداره داخلی لوله ها اشکال در بروز حاملگی وجود داشته باشد. اگر باز هم با انجام عمل جراحی حاملگی اتفاق نیفتاد باید آی وی اف انجام دهید و با پزشک خود مشورت کنید. اگر به نظر ایشان مقدار صدمه لوله ها در عکس رنگی زیاد و شدید باشد، شاید بهتر است از ابتدا آی وی اف را انجام دهید. البته قبل از این که از بسته بودن  لوله ها مطمئن شویم باید لاپاراسکوپی انجام دهید زیرا گاهی در عکس رنگی رحم ممکن است بسته بودن لوله ها گزارش نشود و در حین لاپاروسکوپی لوله ها باز باشد. به این دلیل اول لاپاراسکوپی را انجام دهید و بعد از آن برای درمان با پزشک خود مشورت کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار