عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

عقب افتادن قاعدگی، تاثیر پرولاکتین پایین است؟

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: همسرم چند سال پرولاکتین بالا داشته و طی چند سال پرولاکتینش کنترل شده است. ضمن این که بیش از یک سال است که از حد نرمال هم پایین تر است گاهی پریودش نامنظم می شود و گاهی دو تا چهار روز و الان شش روز است که به تعویق افتاده است. آیا پرولاکتین پایین می تواند موجب اختلال در قاعدگی شود؟ آیا روی نازایی اثر گذار است؟  آیا مصرف قرص dostinex یا متفورمین در زمان بارداری روی جنین اثرمنفی نمی گذارد؟ سه دوره کلومیفن مصرف کرد و حدود یک سال است که متفورمین مصرف می کند. قصد می گویند برای بارداری دو شب یک بار یا حتی هرشب نزدیکی داشته باشیم. یکی از پزشکان آمپول Hcg و قرص لیتروزول تجویز کرده و اعتقادم این است که هر شب نزدیکی داشته باشیم و سپس به سمت آمپول برویم. هربار که پریودش عقب افتاده از بیبی چک استفاده کرده و با دیدن جواب منفی اش به شدت ناراحت شده است. 

پاسخ دکتر شیرین نیرومنش، متخصص زنان و زایمان:

خیر، پرولاکتین عامل ایجاد اختلال در روند قاعدگی به شمار نمی رود. در صورتی که همسر شما اختلالی دارند، از نظر اختلالات تخمک گذاری، مشکلات تیروئید و کیست تخمدان باید مورد معاینه و بررسی های دقیق قرار بگیرند. خیر داستینکس تاثیری ندارد و با خیال راحت می توانند استفاده کنند، اما بعد از مثبت شدن تست بارداری، مصرف این قرص را باید قطع کنند. در مورد باروری هم باید گفت که اگر یک سال زوجی به طور مرتب نزدیکی داشته باشند و بارداری پیش نیاید، از نظر ناباروری باید مورد بررسی قرار گیرند. ضمن اینکه شوهر نیز باید آزمایش اسپرمو گرام بدهد. اگر تخمک گذاری در زن طبیعی باشد و با مصرف دارو بارداری رخ ندهد، باید یک عکس رنگی از رحم گرفته شود. 

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار