عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

ناباروری با اندومتریوز، درمان دارد؟

اندومتریوز رشد بافت‌های رحم در جایی بیرون از آن است. این اتفاق می‌تواند در تخمدان‌ها، سطح رحم، درون روده و یا اعضای دیگر اتفاق بیفتد. با تغییر سطح هورمون بدن در دوران قاعدگی این بافت ممکن است رشد کرده و سبب درد و زخم شود.

نشانه‌های اندومتریوز
رایج‌ترین نشانه‌ی اندومتریوز دردی است که قبل، بعد و یا همزمان با قاعدگی احساس می‌شود. درد می‌تواند در حین رابطه‌ی جنسی، ادرار و یا مدفوع نیز حس شود. برخی زنان دردهای شدید و سختی دارند. همچنین اندومتریوز می‌تواند باعث درد در کمر یا لگن شود.برخی دیگر علائم متوسطی داشته یا هیچ نشانه‌ای ندارند.

ناباروری و اندومتریوز
ناباروری می‌تواند اولین نشانه‌ی اندومتریوزدر بیشتر زنان باشد. حدود سی تا چهل درصد از زنان مبتلا به اندومتریوز در باروری با مشکل مواجه می‌شوند. دلیل این موضوع مشخص نیست  شاید احتمال آن آسیب به دستگاه تولیدمثل باشد. خوشبختانه درمان‌هایی برای غلبه برای ناباروری وجود دارد که در اغلب زنان موثر است.

خطر اندومتریوز برای چه کسانی وجود دارد؟
فاکتور خطر در اندومتریوز متغیر است. اغلب این بیماری در زنانی رایج است که:
در بین 30تا 40 سالگی هستند
زایمان نداشته‌اند
عادت ماهانه‌ی آن‌ها بیش از هفت روز بوده است
قاعدگی آن‌ها قبل از 12 سالگی بوده است
سیکل قاعدگی کوتاهی دارند ( کوتاه‌تر از 28 روز )
سابقه‌ی خانوادگی بیماری دارند ( در مادر یا خواهر )

تشخیص: دنبال کردن علائم
درباره‌ی الگوی نشانه‌ها یادداشت‌برداری کنید تا به پزشک شما در تشخیص اندومتریوز کمک کند.

یادداشت‌برداری از موارد زیر بسیار مهم است:
شدت درد
زمانی که درد رخ می‌دهد
طول مدت درد
تغییر در درد
درد در حین رابطه جنسی،ادرار، مدفوع
دردی که فعالیت‌های روزانه را محدود می‌کند

درمان با قرص
داروهایی مانند استامینوفن و داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند ایبوبروفن می‌توانند به تسکین درد شما کمک کنند اما روی خود اندومتریوز تأثیری ندارند.

درمان با قرص‌های کنترل بارداری
مصرف قرص‌های ضد بارداری سطح هورمون در بدن را تنظیم می‌کند و اغلب  با کوتاه و سبک کردن قاعدگی در کاهش درد اندومتریوز موثراست. گاهی قرص‌ها به طور پیوسته و بدون فاصله مصرف می‌شوند. این درمان می‌تواند با قرص یا آمپول باشد. نشانه‌ها ممکن است بعد از قطع درمان بازگردند.

جراحی لاپاروسکوپی
در زمان لاپاروسکوپی جراح می‌تواند بافت اندومتریوز را بردارد. بیشتر زنان پس از عمل دردشان تا حد زیادی کم  می‌شود اما در 45 درصد از آن‌ها یک سال بعد علائم دوباره بازمی‌گردد. بازگشت اندومتریوز با گذشت زمان بیشتر احتمال بالاتری پیدا می‌کند. درمان‌های هورمونی پس از جراحی ممکن است احتمال بازگشت علائم را کاهش دهد.

جراحی باز
در مواردی که اندومتریوز بسیار شدید و پیشرفته است شاید نیاز به جراحی‌های باز شکمی برای برداشتن بافت اندومتریال و یا حتی خارج کردن رحم یا بخشی از تخمدان‌ها لازم باشد. با خارج کردن رحم و تخمدان‌ها در 15 درصد بیماران اندومتریوز بازمی‌گردد.

بارداری با اندومتریوز
جراحی لاپاروسکوپی برای خارج کردن بافت رشد کرده می‌تواند به بارور شدن زنان کمک کند. درمان‌هایی مانند لقاح مصنوعی نیز می‌تواند به غلبه بر ناباروری ناشی از اندومتریوز کمک کند.

پایانی برای اندومتریوز
در بیشتر زنان نشانه‌های اندومتریوز اغلب با یائسگی از بین می روند. اکثراً متوجه می‌شوند که در بارداری علائم آن‌ها کاهش یافته است.و در یک سوم موارد علائم خودبه‌خود ناپدید می‌شوند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار