عضویت در کانال تلگرامی سایت

تبلیغات


در صورت ناقص بودن مطلبی لطفا به منبع ذکر شده آن در پایین مطلب مراجعه نمایید

چرا بارداری صورت نمی گیرد؟

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: با عرض سلام و خسته نباشید .۲۴ سال سن دارم در طی ۵ سال ۵ بار سقط داشتم بار اول پوچ بود سه بار بعد خود به خودی و آزمایشای زیادی انجام دادم که همه نرمال بود و عکس رنگی هم گرفتم که دکترم گفت سمت راست بسته است ولی سمت چپ باز است و یک سال پیش بادار شدم که خارج رحم شد و سونوگرافی و دکتر گفت در لوله چپ است و عمل باز شدم و دکتر گفت لوله چپ حفظ شده وسعی کرده لوله راست را هم باز کند که نشده امروز عکس رنگی گرفتم به این شرح:رحم در موقعیت مختصرری لتروورسه به سمت راست در حفره لگن قرار دارد پس از تزریق ماده حاجب کاویته رحمی ولوله های فالوپ رحم به طور طبیعی از ماده حاجب پر و نمایان شدند درهیستروگرام شکل و اندازه کاویته رحم نرمال و حدود ان منظم است نمای کانال سرویکال و دیامتر اندوسرویکس نیز طبیعی است لوله های فالوپ علایمی از هیدروسالپنگس قابل توجه را نشان نمی دهند در طرف راست مقدار کمی ماده حاجب وارد فضای peritubal شده ولیکن شواهدی از انتشار نرمال ماده حاجب روویت نمی گردد که این نمای رادیو گرافیک می تواند مربوط به tubal blokcage ناکامل ویاperitoneal adhesion قابل توجه باشد که مطابقت با سوابق کلینیکی ایشان از این جهت ارزشمند خواهد بود.(ایا ایشان سابقه ای از tubal surgeryنداشته اند؟) در سمت چپ لوله ی فالوپ باز و شواهد spillage پرتونیال مشهود است نظر به نمای ماده حاجب در پریتوین احتمال peritoneal adhesion در طرف چپ مطرح می باشد. ایا با این وضعیت لوله ها و رحم میتونم طبیعی باردار شم؟

پاسخ دکتر مرجان قاجار، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:

دوست عزیز بعد از ۵ بار سقط علی رغم اینکه همه بررسی ها نرمال بوده بهترین گزینه برای شما آی وی اف همراه با پی جی دی است، در این حالت بررسی دقیق ژنتیکی بر روی جنین انجام می شود و بهترین جنین داخل رحم گذاشته می شود. اگر قصدبارداری طبیعی دارید باید لاپاراسکوپی کنید وگرنه شانس بارداری خارج رحم برای شما بالا می رود. بهترین راه برای باردار شدن شما و دور زدن علت ناشناخته سقط گزینه ای وی اف همراه با پی جی دی است.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار